انسداد لوله فالوپ

انسداد لوله فالوپ: علل، علائم، درمان

زن دارای دو لوله فالوپ است که در دو طرف رحم قرار دارند. آنها اجازه می دهند تا تخمک آزاد شده توسط تخمدان به سمت رحم حرکت کند، زمانی که توسط یک اسپرم لقاح یافته است. تخمک بارور شده یک هفته پس از لقاح به حفره رحم راه پیدا می کند و لانه می کند. بنابراین لوله های فالوپ نقش اصلی عبور تخمک را به داخل رحم دارند.

انسداد لوله فالوپ

لوله های فالوپ که لوله های رحمی نیز نامیده می شوند، یکی از اجزای تشکیل دهنده دستگاه تناسلی زنان هستند. نقش آنها دریافت تخمک از تخمدان و سپس هل دادن آن به سمت رحم است. اگر به طور کلی لقاح در لوله‌های فالوپ باشد، ممکن است تحت تأثیر عفونت‌های کم و بیش جدی قرار گیرند.

علت انسداد لوله فالوپ چیست؟

سه دلیل اصلی برای انسداد لوله ها وجود دارد:

  • عفونت های تناسلی

در اکثر موارد، یک لوله به دنبال عفونت تناسلی مسدود می شود که منجر به سالپنژیت (عفونت لوله) می شود. بیشتر اوقات، این عفونت ها با یک بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا یا گونوکوک مرتبط هستند. عفونت همچنین می تواند به IUD موجود در حفره رحم که عفونی شده و لوله های فالوپ را آلوده می کند، مرتبط باشد.

  • آندومتریوز

تکه‌های پوشش رحم می‌تواند لوله‌های فالوپ را مسدود کند و از پیشرفت اسپرم به سمت تخمک جلوگیری کند و در نتیجه لقاح را غیرممکن کند.

  • چسبندگی

لوله ها ممکن است به دنبال جراحی در شکم عفونی شده باشند، به عنوان مثال آپاندیسیت که ممکن است با پریتونیت عارضه داشته باشد.

علائم انسداد لوله فالوپ چیست؟

در بیشتر مواقع، انسداد لوله ها هیچ علامتی ایجاد نمی کند. اغلب به طور تصادفی، در طی معاینه باروری یا در طول مشاوره برای حاملگی خارج از رحم کشف می شود. با این وجود، درد لگن ممکن است در زمان عفونت حاد رخ دهد. وقتی متخصص زنان به دنبال عفونت کلامیدیا می‌گردد، همیشه بررسی می‌کند که آیا عفونت به داخل لوله‌ها نرفته است، زیرا سالپنژیت عامل اصلی عقیمی لوله‌ها است.

پیامد اصلی انسداد لوله‌ ها ناباروری است که به لوله‌های رحمی مرتبط است. با مسدود شدن لوله‌های رحمی، عبور اسپرم به داخل حفره رحم غیرممکن است. بنابراین برخورد با تخمک نمی‌تواند انجام شود.

در برخی موارد، لقاح موثر است، اما تخمک نمی تواند در رحم لانه گزینی کند، زن در معرض خطر حاملگی خارج رحمی قرار می گیرد، از طرفی انسداد لوله فالوپ تاثیری در قاعدگی ندارد.

انسداد لوله‌ ها و نازایی

انسداد لوله فالوپ چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص اغلب در حین بررسی باروری انجام می‌شود و دقیقاً به لطف هیستروسالپنگوگرافی (اشعه ایکس از لوله‌ها) که هدف آن بررسی نفوذپذیری لوله‌ها است و این واقعیت را تأیید می‌کند که اسپرم می‌تواند با تخمک ملاقات کند. در صورتی که خانم هیدروسالپینکس داشته باشد، تشخیص را می توان با سونوگرافی، سی تی یا ام آر آی انجام داد، به این معنی که لوله با مایع (سروزیته) پر شده و گشاد شده است. در این مرحله، ما از بیماری عفونت مزمن لوله ها صحبت می کنیم.

روش های درمان انسداد لوله فالوپ

درمان بستگی به علت انسداد دارد. در صورت بروز آندومتریوز، درمان مبتنی بر درمان دارویی یا جراحی به منظور برداشتن قطعات پوشش رحمی است که لوله فالوپ را مسدود می کند. ممکن است یک روش جراحی به نام پلاستیک لوله‌ای نیز در نظر گرفته شود. این شامل آزاد کردن چسبندگی تحت لاپاراسکوپی است.

در هر صورت، لوله ای که در اثر عفونت مسدود شده است، تغییر غیرقابل برگشتی در مژک های واقع در داخل لوله ایجاد می کند که نقش حرکت تخمک را به سمت لوله در زمان لقاح دارند. اگر مژه ها از بین رفته باشند، ممکن است لقاح وجود داشته باشد، اما تخمک در لوله فالوپ گیر کرده و باعث حاملگی خارج از رحم می شود.

تاثیر انسداد لوله فالوپ بر بارداری

اگر لوله فالوپ خیلی آسیب دیده باشد، قبل از انجام لقاح آزمایشگاهی خارج می شود زیرا وجود التهاب احتمال بارداری در لقاح آزمایشگاهی را کاهش می دهد. در مواجهه با لوله های فالوپ تغییر یافته، به زوج ها پیشنهاد می شود که بلافاصله به لقاح آزمایشگاهی (IVF) مراجعه کنند، به جز در مورد هیدروسالپینکس (لوله فالوپ حاوی چرک یا سرم است).

اگر لوله فالوپ خیلی آسیب دیده باشد، قبل از انجام لقاح آزمایشگاهی برداشته می شود، زیرا وجود التهاب احتمال بارداری در لقاح آزمایشگاهی را کاهش می دهد. اگر لوله فالوپ آسیب بسیار کمی داشته باشد و چسبندگی کاملی را ایجاد کند، این واقعیت است. تحت فشار قرار دادن مایع هیستروساپنگوگرافی می تواند برای هدایت آن کافی باشد و اغلب در ماه بعد از معاینه، حاملگی رخ می دهد.

برای جلوگیری از عفونت و انسداد لوله ها، ضروری است که با پوشیدن کاندوم از خود در برابر عفونت های مقاربتی، به ویژه عفونت کلامیدیا محافظت کنید. باید توجه داشت که خطر عفونت متناسب با تعداد شرکا است: هرچه بیشتر خود را در معرض خطر قرار دهید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری مقاربتی قرار می‌گیرید و در نهایت با لوله فالوپ مسدود مواجهه می‌شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط