تبخال تناسلی

تبخال تناسلی در زنان و مردان + درمان

تبخال تناسلی یک عفونت مقاربتی است که عمدتاً توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV2) و گاهی توسط ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV1) ایجاد می شود. این ویروس های بسیار مسری از طریق تماس مستقیم در حین مقاربت جنسی تناسلی یا دهانی- تناسلی منتقل می شوند. آنها با ظهور دسته هایی از وزیکول های دردناک در اندام تناسلی، (در پرینه و باسن) ظاهر می شوند.

مانند تبخال، تبخال تناسلی با یک عفونت اولیه شروع می شود و به دنبال آن دوره های عود کننده با فرکانس بسیار متغیر از فردی به فرد دیگر رخ می دهد. در واقع، پس از ابتلا، ویروس برای تمام عمر در بدن باقی می ماند و در گانگلیون های عصبی به خواب می رود. او تحت تأثیر عواملی مانند استرس، خستگی، تغییرات هورمونی یا حتی نقص ایمنی از خواب بیدار می شود.

علائم تبخال تناسلی

عفونت اولیه با تبخال تناسلی فقط در ⅓ موارد علامتدار است. ابتدا به شکل فوران وزیکول ها در زمینه قرمز، در سطح فرج، اما گاهی اوقات در پرینه و باسن ظاهر می شود. این ضایعات به سرعت زخم می‌کنند و با پوششی سفیدرنگ پوشیده می‌شوند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا بهبود یابند.

درد این اولین دوره تبخال تناسلی معمولاً شدید است و ممکن است با تب، ضعف و اختلالات ادراری همراه باشد. عودها معمولاً با سوزش، سوزن سوزن شدن یا خارش شروع می شوند. این علائم چند ساعت قبل از ظهور یک یا چند خوشه وزیکول است. شدت درد کمتر است و طول مدت ضایعات بین 7 تا 10 روز کمتر از عفونت اولیه است.

علل تبخال تناسلی

ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV2) مسئول 60 تا 80 درصد تبخال تناسلی است و 20 تا 40 درصد باقیمانده مربوط به هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV1) است. در تئوری، HSV1 روی قسمت فوقانی بدن تأثیر می گذارد در حالی که قسمت پایینی بدن برای HSV2 محفوظ است، اما آمیزش دهانی تناسلی منجر به تبادل مکان بین دو ویروس شده است.

انتقال تبخال تناسلی

ویروس‌های HSV1 و HSV2 بسیار مسری هستند و از طریق تماس مستقیم با غشاهای مخاطی یا پوست فردی که ویروس را در اولین عفونت، دوره عود یا حتی در طی دفع ویروس بدون علامت دفع می‌کند، منتقل می‌شوند. متأسفانه این دفعات غیر ظاهری ویروس، امکان انتقال را در غیاب علائم بالینی توضیح می دهد.

در صورت اولین عفونت، مدت ترشح ویروس به طور متوسط ​​8 روز است. در طول عود به 2 تا 4 روز کاهش می یابد.
در طول عفونت اولیه، ویروس در سطح دروازه ورودی تکثیر می‌شود، قبل از رسیدن به انتهای عصب حسی که به آن اجازه می‌دهد تا به گانگلیون عصبی منتقل شود، جایی که برای زندگی باقی می‌ماند.

تحت تأثیر یک محرک خارجی (خستگی، استرس، قاعدگی، کاهش ایمنی) ویروس خفته دوباره فعال می شود، در جهت مخالف در طول مسیرهای عصبی حسی حرکت می کند تا به پوست برسد، جایی که دوباره تکثیر می شود و باعث آسیب می شود.

انتقال تبخال تناسلی

عوامل خطر برای عفونت HSV2

یک بیماری مقاربتی به خصوص مسری است که از طریق روابط جنسی با فرد آلوده منتقل می شود. باید توجه ویژه ای به عمل آورد:

  • در خانم ها؛
  • افراد با سابقه بیماری های مقاربتی؛
  • افرادی که تعداد شرکای جنسی زیادی دارند.

مقالات دیگر: زگیل تناسلی

درمان تبخال تناسلی


در اولین عفونت با تبخال تناسلی، یک درمان ضد ویروسی خوراکی به مدت 10 روز همراه با درمان ضد درد و مراقبت موضعی (شستشوی ضایعات با آب و صابون و سپس خشک کردن دقیق غشاهای مخاطی) برای جلوگیری از عود عفونت تجویز می شود.

درمان دوره های مکرر با داروهای ضد ویروسی خوراکی به مدت 5 روز است. اگر آنها در عرض 48 ساعت پس از اولین علائم تجویز شوند، بسیار مؤثرتر خواهند بود. به همین دلیل است که پزشک ممکن است به شما یک داروی ضد ویروسی تجویز کند تا در صورت تشدید بیماری از آن استفاده کنید.

در صورت عودهای مکرر (بیش از 6 بار در سال)، می توان درمان پیشگیرانه طولانی مدت با داروهای ضد ویروسی خوراکی را آغاز کرد. یک ارزیابی غربالگری برای بیماری های مقاربتی به طور سیستماتیک در طول عفونت اولیه تبخال تناسلی به شما ارائه می شود.

شما باید شریک جنسی خود را از وجود تبخال تناسلی مطلع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط