حاملگی چند قلویی

همه چیز درباره حاملگی چند قلویی و ریسک های آن

بارداری چندقلویی می تواند به اندازه یک بارداری طبیعی تغییراتی در بدن زن ایجاد کند. بنابراین، چگونه می توان بارداری دوقلو را تشخیص داد؟ و چه اثراتی بر بدن زنان باردار دارد؟ بارداری چندقلویی پرخطر در نظر گرفته می شود و نیاز به نظارت پزشکی بیشتری دارد. در واقع فشار، قند خون، وزن و درد باید به دقت کنترل شود.

حاملگی چند قلویی

انواع مختلف چند قلوزایی

دوقلوها

دو نوع دوقلو وجود دارد:

دوقلوهای همسان

تخمک توسط یک اسپرم بارور می شود و جنین را تشکیل می دهد. دومی سپس به 2 جنین جدید تقسیم می شود که در کنار یکدیگر رشد می کنند. بنابراین 2 نوزاد دارای ژن های یکسان و یکسان هستند. بنابراین آنها دوقلوهای همسان هستند. آنها معمولا جفت یکسانی دارند، اما ممکن است هر کدام کیسه مایع آمنیوتیک خود را داشته باشند یا در یک جفت باشند. تولد دوقلوهای همسان تقریباً 1 بار در 250 تولد اتفاق می افتد.

دوقلوهای برادر

دو تخمک مختلف توسط دو اسپرم مختلف بارور می شوند. دو جنینی که به این ترتیب رشد می کنند، هر کدام زمینه ژنتیکی خاص خود را دارند. پس از آن دوقلوها هیچ شباهتی بیش از برادر و خواهر ندارند.

سه قلوها

باردار شدن سه قلو می تواند به 3 روش مختلف اتفاق بیفتد.

 • سه نوزاد یکسان

تخمک توسط یک اسپرم بارور می شود. بنابراین یک جنین منفرد تشکیل می شود. سپس دومی به 3 جنین جدید تقسیم می شود که در کنار هم رشد می کنند.

 • سه نوزاد مختلف

سه تخمک توسط سه اسپرم مختلف بارور می شوند. سه جنین در حال رشد هر کدام ساختار ژنتیکی خاص خود را دارند. این سه قلوها هیچ شباهتی بیش از برادر و خواهر خود ندارند.

 • دو نوزاد یکسان و یک نوزاد متفاوت

دو تخمک توسط دو اسپرم مختلف بارور می شوند. سپس یکی از جنین ها به دو جنین جدید تقسیم می شود. این نوزادان جنین تقسیم کننده هستند که یکسان خواهند بود. دیگری ترکیب ژنتیکی خود را خواهد داشت.

ریسک ها


برای یک زن باردار دوقلو مهم است که یک رژیم غذایی متعادل داشته باشد. برای رفع نیازهای غذایی وی، خوردن یک یا دو میان وعده اضافی یا یک وعده غذایی کوچک بیشتر توصیه می شود. مانند تمام زنان باردار، افزایش مصرف آهن و مصرف ویتامین های حاوی اسید فولیک قبل از تولد توصیه می شود.
حاملگی چند قلو حاملگی پرخطر محسوب می شود.

خطرات برای مادر

 • زنانی که حاملگی چند قلو را تجربه می کنند بیشتر از کم خونی رنج می برند زیرا حجم خون اضافی بیشتر از بارداری طبیعی است.
 • ضربان قلب برای پمپاژ این خون اضافی افزایش می یابد. علاوه بر این، زنان باردار دوقلو بیشتر در معرض فشار خون بالا یا پره اکلامپسی در دوران بارداری خود هستند.
 • مادران باردار دوقلو نیز بیشتر در معرض ابتلا به دیابت بارداری هستند.
 • ریه‌ها و اندام‌های شکمی مادر فشرده‌تر هستند، زیرا نوزادان فضای زیادی را اشغال می‌کنند.

خطرات برای نوزادان

 • حجم رحم با سرعت بیشتری افزایش می یابد که می تواند باعث زایمان زودرس شود. در این صورت، کارکنان مرکز نظارت بر بارداری شما می توانند برای جلوگیری از پیشرفت بارداری مداخله کنند. حدود 60 درصد از نوزادان چند قلو قبل از موعد متولد می شوند. تخمین زده می شود که نیمی از دوقلوها قبل از هفته سی و ششم و نیمی از سه قلوها قبل از هفته سی و دوم متولد شوند.
 • زایمان زودرس می تواند خود به خود شروع شود، اما می تواند توسط تیم پزشکی به دلایل مختلف تحریک شود: یکی از نوزادان دیگر به درستی رشد نمی کند، مادر فشار خون بالا دارد یا مشکلی در جفت وجود دارد.
 • دوقلوها و سه قلوها بیشتر از نقص مادرزادی رنج می برند.
 • برخی از دوقلوهای همسان نیز ممکن است دچار سندرم انتقال خون به انتقال خون شوند. این زمانی اتفاق می افتد که یکی از نوزادان به قیمت دیگری خون دریافت می کند. اگر مشکل درمان نشود، می تواند منجر به مرگ هر دو جنین شود.
 • دوقلوها بیشتر در معرض خطر ابتلا به تاخیر رشد داخل رحمی هستند.
 • وقتی جنین ها از کیسه آمنیوتیک مشترک استفاده می کنند، خطر درهم پیچیده شدن طناب ها وجود دارد. این می تواند گردش خون را مختل کند و به طور تصادفی باعث مرگ یکی از جنین ها شود.

فیلم سونوگرافی چهار قلو ها توسط دکتر بیتا زلالی

معاینات بارداری های چند قلویی

پزشک ممکن است در هنگام انجام معاینه فیزیکی شک کند که مادر در انتظار دوقلو است. زنانی که دوقلو دارند معمولا رحم بزرگتری دارند. علاوه بر این، هنگامی که پزشک با دستگاه داپلر به صدای قلب نوزاد گوش می دهد، می تواند 2 ریتم مختلف قلب را بشنود. با این حال، معمولا در زمان سونوگرافی است که وجود دوقلوها تایید می شود.

از آنجایی که حاملگی چند قلو در معرض خطر تلقی می شود، نیاز به پیگیری دقیق تری دارد. زنان باردار دوقلو یا سه قلو که توسط پزشک خانواده یا ماما پیگیری می شوند معمولاً از پیگیری مشترک با متخصص زنان و زایمان نیز بهره مند می شوند.

در دوره دوم بارداری تعداد ویزیت ها و معاینات پزشکی بیشتر خواهد بود. برای مثال، سونوگرافی های بیشتری برای بررسی اینکه نوزادان خوب رشد می کنند انجام می شود. هدف از این نظارت دقیق تر، جلوگیری از زایمان زودرس و تشخیص سریع عوارضی است که می تواند سلامت مادر و نوزاد را به خطر بیندازد.

زایمان باداری های چندقلویی چگونه است؟طبیعی یا سزارین؟

در مورد بارداری چند قلویی، انتخاب بیمارستان زایمان باید چندین فاکتور (سن بارداری، عوارض شناخته شده، در دسترس بودن پرسنل واجد شرایط و غیره) را در نظر بگیرد. احتمال زایمان زودرس بیشتر است و همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که زایمان به دلایل پزشکی انجام شود.

در 80 درصد موارد، اولین نوزاد از سر بیرون می آید. سپس زایمان واژینال توصیه می شود. اگر نوزاد اول در وضعیت بریچ باشد، سزارین رایج ترین گزینه است، اما زایمان طبیعی نیز تحت شرایط خاصی امکان پذیر است.

برای زایمان طبیعی، نقش اولین دوقلو گشاد کردن دهانه رحم و کانال واژن است. سپس بیرون آمدن نوزاد دوم راحت تر است. با این حال، زایمان دومین نوزاد، عوارضی را برای بند ناف یا جفت به همراه دارد. به همین دلیل است که او به شدت تحت نظر است.

اگر نوزاد در موقعیت نادرست قرار گیرد، پزشک ممکن است سعی کند نوزاد را در رحم بچرخاند. در برخی موارد، به خصوص اگر نوزاد دوم بریچ باشد یا علائمی از درد نشان دهد، ممکن است سزارین لازم باشد. تخمین زده می شود که در 40 درصد از بارداری های دوقلو، هر دو نوزاد در سر حضور دارند.

در مورد سه قلو، سزارین توصیه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط