دکتر بیتا زلالی / زایمان و بارداری / زایمان طبیعی، مزایا و خطرات آن
۷ دقیقه
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی، مزایا و خطرات آن

آنچه می خوانید...

زایمان طبیعی می تواند به روش های مختلف زایمان بدون استفاده از داروهای مسکن، چه در خانه، چه در بیمارستان یا مرکز زایمان اشاره داشته باشد.

فواید زایمان طبیعی

اگر می خواهید تا حد امکان کنترل بدن خود را حفظ کنید، در طول زایمان شرکت کننده فعال باشید و حداقل مداخلات در حین زایمان و زایمان (مانند نظارت مداوم جنین) داشته باشید، ممکن است یک رویکرد بدون دارو به زایمان برای شما مناسب باشد. اگر این مسیر را انتخاب کنید، احتمال درد و ناراحتی را به عنوان بخشی از زایمان می پذیرید. اما با آمادگی و حمایت مناسب، زنان اغلب از زایمان طبیعی احساس قدرت و رضایت عمیق می‌کنند.

نکات مثبت زایمان طبیعی

  • بیشتر تکنیک‌های زایمان طبیعی تهاجمی نیستند، بنابراین احتمال آسیب یا عوارض جانبی کمی برای شما یا کودکتان وجود دارد.
  • بسیاری از زنان در طول زایمان احساس قدرتمندی و پس از آن احساس موفقیت دارند. علیرغم اینکه مجبورند درد را تحمل کنند، بسیاری گزارش می دهند که دفعه بعد دوباره زایمان بدون دارو را انتخاب می کنند. برای برخی از زنان، مسئول بودن به کاهش درک آنها از درد کمک می کند.
  • هیچ از دست دادن حس یا هوشیاری وجود ندارد. می‌توانید آزادانه‌تر حرکت کنید و موقعیت‌هایی پیدا کنید که به شما کمک می‌کند در طول زایمان راحت باشید. و زمانی که زمان بیرون راندن نوزادتان فرا رسد، می‌توانید در فرآیند زایمان شرکت کنید.
  • کمتر از زنانی که اپیدورال می‌گیرند، به مداخلاتی مانند اکسی توسین (پیتوسین) برای قوی‌تر کردن انقباضات، کاتتریزاسیون مثانه یا کشیدن وکیوم یا زایمان فورسپس نیاز دارند.

شریک زندگی شما می تواند در این فرآیند شرکت کند، زیرا شما با هم برای مدیریت درد خود کار می کنید.
می توانید از تمرینات تنفسی، تجسم و خود هیپنوتیزمی که هم در حین زایمان و هم بعداً یاد می گیرید استفاده کنید. بسیاری از تازه مادران در روزهای اولیه شیردهی، در حالی که با ناراحتی های پس از زایمان کنار می آیند، یا در مواقعی که مراقبت از نوزاد به ویژه استرس دارد، از تکنیک های آرام سازی خود استفاده می کنند.

مقالات دیگر: زایمان سزارین

خطرات زایمان طبیعی

برخلاف اپیدورال، تکنیک‌های کاهش درد طبیعی درد را از بین نمی‌برند. بنابراین اگر علاقه ای به احساس و کار با درد ندارید، با اپیدورال خوشحال خواهید شد. همچنین، روش‌های طبیعی ممکن است مدیریت درد کافی را ارائه نکنند، به‌ویژه اگر در نهایت با زایمان طولانی‌مدت یا زایمان پیچیده‌ای مواجه شوید که به مداخلات زیادی نیاز دارد.

آمادگی برای زایمان طبیعی

هنگامی که تصمیم خود را به انجام طبیعی تحویل گرفتید، باید فعالانه برای آن آماده شوید. شما می توانید این کار را با انتخاب یک مراقب حمایتی و محیط تولد، تهیه یک برنامه زایمان، اطمینان از حمایت خوب زایمان، و آموزش خود در مورد زایمان و تکنیک های مقابله انجام دهید. امکان زایمان بدون دارو در یک بیمارستان وجود دارد، اما برای بسیاری از زنان، زایمان طبیعی در یک محیط جایگزین، مانند مرکز زایمان یا در خانه، آسان‌تر است.

مراکز زایمان برای ارائه یک تجربه طبیعی و خانواده محور طراحی شده اند و مطمئناً می توانید چیزهایی را که دوست دارید در خانه ترتیب دهید. اگر در حال برنامه ریزی برای زایمان طبیعی در یک بیمارستان هستید، باید خواسته ها و اهداف خود را به صراحت با مراقب خود در میان بگذارید. دریابید که کدام مداخلات در بیمارستان معمولی تلقی می شوند و چگونه می توانید آنها را دور بزنید. برخی مداخلات، مانند داشتن IV و نظارت الکترونیکی مداوم، حرکت را دشوار می کند.

مجبور به ماندن در این حالت، تحمل درد زایمان بدون دارو را سخت‌تر می‌کند. (توجه داشته باشید که کالج آمریکایی متخصصان زنان و زایمان توصیه می کند که زنان دارای حاملگی کم خطر، گزینه نظارت متناوب و تغییرات مکرر موقعیت زایمان را داشته باشند.) بسیاری از زنان ماما را برای راهنمایی در زایمان طبیعی انتخاب می کنند. ماماها آموزش دیده اند تا به شما کمک کنند تا با نیازهای یک زایمان بدون دارو کنار بیایید و اغلب در طول زایمان با شما می مانند، که پزشکان معمولا این کار را نمی کنند.

تکنیک هایی برای کاهش درد زایمان طبیعی


تمرینات تنفسی و تجسم

بیشتر کلاس های زایمان شامل تکنیک های تنفس متمرکز و تجسم می شود. ممکن است به شما و همسرتان الگوهای تنفسی خاصی داده شود تا تمرین کنید، و مربی‌تان ممکن است شما را در استفاده از تجسم راهنمایی کند (مثلاً تصور کنید مکانی که شما را آرام می‌کند یا تولد ایمن و آسان کودکتان) تا به شما کمک کند درد را برطرف کنید. . همچنین ممکن است تکنیک هایی مانند آرام سازی پیش رونده یا کنترل شده را بیاموزید، که در آن تنش را با صفر کردن یک عضله خاص، سفت کردن آن و سپس رها کردن آن تا جایی که ممکن است شل می کنید، آزاد می کنید.

اگر تا به حال یوگا، یک هنر رزمی یا مدیتیشن انجام داده اید، ممکن است تمرینی را که برای نفس کشیدن در طول تولدتان نیاز دارید، داشته باشید. همچنین ممکن است متوجه شوید که آوردن چیز خاصی برای دیدن (مثلاً یک عکس مورد علاقه) و داشتن موسیقی آرام بخش به شما کمک می کند تا آرامش داشته باشید. این تکنیک ها از آرامش و مشارکت به عنوان راهی برای مدیریت انقباضات استفاده می کنند. و برخی تحقیقات نشان می‌دهد که تکنیک‌های آرام‌سازی و یوگا با کاهش درد، کمتر کردن فورسپس یا زایمان با خلاء و افزایش رضایت از تجربه زایمان مرتبط است.

مقالات دیگر: بارداری با IVF


موقعیت و حرکت

زمانی که دارو مصرف نمی‌کنید، می‌توانید موقعیت‌های مختلفی را در حین زایمان امتحان کنید، از جمله ایستادن یا تکیه دادن به همسرتان، نشستن و زانو زدن – راست یا چهار دست و پا. ممکن است حرکت را نیز آرامش بخش بیابید. راه رفتن یا تکان خوردن روی صندلی یا روی توپ زایمان را امتحان کنید. حرکت در اطراف می تواند باعث شود که احساس کنترل بیشتری داشته باشید، که ممکن است اضطراب و درد شما را کاهش دهد.

یک متاآنالیز مطالعاتی که به موقعیت و حرکت در مرحله اول زایمان می پردازد، نشان می دهد که ایستادن یا راه رفتن در اطراف ممکن است حدود یک ساعت آن را کوتاه کند. حتی اگر عوارضی دارید که نیاز به نظارت مداوم دارند، باز هم می توانید موقعیت های مختلفی را در رختخواب امتحان کنید. همچنین ممکن است بتوانید کنار تخت خود بایستید، بنشینید یا قدم بزنید. برخی از بیمارستان ها دارای سیستم های نظارت بی سیم (معروف به تله متری) هستند که به شما امکان می دهد آزادانه حرکت کنید.

اگر یک واحد ضد آب در دسترس باشد، حتی می توانید دوش بگیرید. در مرحله هل دادن، وضعیت عمودی ممکن است به پایین آمدن کودک کمک کند و چمباتمه زدن یا زانو زدن ممکن است به باز کردن خروجی لگن شما کمک کند. گفته می شود، بهترین موقعیت ها آنهایی هستند که برای شما کار می کنند. بنابراین با خیال راحت موقعیت‌های مختلفی را امتحان کنید و روی موقعیت‌هایی که راحت‌ترین حالت را برای شما ایجاد می‌کنند، تصمیم بگیرید.


ماساژ، لمس و درمان سرد و گرم

ماساژ باعث آرامش می شود، عضلات منقبض را آرام می کند و ممکن است درک شما از درد زایمان را کاهش دهد. می‌توانید از دولا یا سایر افراد حمایت کننده یا شریک زندگی خود ماساژ دریافت کنید – اگر احساس اضطراب می‌کنید، لمس یکی از عزیزانتان می‌تواند بسیار اطمینان‌بخش باشد. ممکن است با نوازش سبک راحت شوید، یا ممکن است لمس قوی تری را ترجیح دهید.

اگر در حال زایمان از ناحیه کمر هستید، احتمالاً می خواهید ماساژ محکم یا فشار متقابل ثابتی روی کمرتان اعمال شود. با این حال، گاهی اوقات در طول زایمان، ممکن است ماساژ را آزاردهنده بدانید و باید آن را با تیم پشتیبانی خود در میان بگذارید. استفاده از کمپرس گرم یا یک بطری آب داغ در قسمت تحتانی شکم یا کمر درد – یا هر جای دیگری که احساس ناراحتی می‌کنند باعث آرامش و کاهش درد می شود.

Logo. Dr. B. Zolali

دکتر بیتا زلالی

دکتر بیتا زلالی جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. همچنین عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران هستند. از برخی خدمات وی می توان به کربوکسی تراپی،درمان نازایی، درمان ترک های پوستی بارداری، جراحی های زیبایی زنان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و ... اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *