دکتر بیتا زلالی / مقالات / هر آنچه که باید در مورد ارگاسم در دوران بارداری بدانید
۵ دقیقه
هر آنچه که باید در مورد ارگاسم در دوران بارداری بدانید

هر آنچه که باید در مورد ارگاسم در دوران بارداری بدانید

آنچه می خوانید...

داشتن رابطه جنسی و ارگاسم (از طریق رابطه جنسی یا خودتحریکی) در دوران بارداری هر دو بی خطر هستند، مگر اینکه پزشک توصیه کند. انقباضات رحمی و ارگاسم شدید، گرفتگی و تغییر شکل یا سختی شکم شما پس از رسیدن به ارگاسم کاملا طبیعی است. برای ایمن بودن، همیشه با پزشک خود در مورد پیشنهادات و پوزیشن های ایمن در حین رابطه جنسی یا خودارضایی مشورت کنید.

آیا ارگاسم در دوران بارداری بی خطر است؟

برای اکثر زنانی که حاملگی های سالم و نرمال دارند، داشتن رابطه جنسی و ارگاسم (از طریق رابطه جنسی یا خودتحریکی) هر دو تا زمان شکستن آب یا شروع زایمان بی خطر هستند. با این حال، مواردی وجود دارد که رابطه جنسی و ارگاسم در دوران بارداری می تواند خطرناک باشد. به عنوان مثال، اگر پزشک به شما بگوید که در معرض خطر خونریزی شدید، زایمان زودرس یا نارسایی بارداری هستید، بهتر است از هر دو اجتناب کنید.

سایر عوامل خطر شامل داشتن سقط جنین قبلی یا حتی داشتن سابقه سقط جنین در خطر است. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که داشتن رابطه جنسی یا قرار دادن اسباب بازی جنسی در واژن شما پس از پاره شدن آب نیز ممنوع است، زیرا ممکن است منجر به عفونت شود. توصیه می کنیم با پزشک یا مامای خود مشورت کنید تا متوجه شوید که آیا چیزی وجود دارد که باید نگران آن باشید.

آیا ارگاسم می تواند باعث انقباضات رحمی شود؟

ارگاسم باعث انقباضات رحمی می شود. هر بار که بدن شما تحریک می شود، زمانی که در نهایت به ارگاسم می رسید، سطح اکسی توسین در بدن شما با افزایش شدیدی به سرعت افزایش می یابد. این ترشح اکسی توسین است که باعث انقباضات در رحم شما می شود.

آیا این خطر زایمان زودرس را افزایش نمی دهد؟

اصلا.


درست است که انقباضات رحمی در طول ارگاسم توسط اکسی توسین، همان هورمونی که توسط پزشکان برای تحریک انقباضات رحمی در حین زایمان تجویز می شود، القا می شود. به همین دلیل است که در گذشته، بسیاری از متخصصان پزشکی بر این عقیده بودند که ارگاسم در دوران بارداری می تواند باعث زایمان زودرس شود.با این حال، انقباضات رحمی در طول ارگاسم کاملاً طبیعی است و مطمئناً باعث انقباضات زایمان در اواسط راه نمی شود.

یک تئوری این است که وقتی پزشک یک قطره داخل وریدی به شما می دهد، مقدار اکسی توسینی که به بدن شما پمپ می شود بسیار زیاد است و به مقداری که بدن شما در طول ارگاسم ترشح می کند، نزدیک نیست. حتی می توان گفت که هر چه ارگاسم شدیدتر باشد، سطح اکسی توسین آزاد شده بیشتر می شود. اما هیچ ارگاسمی، مهم نیست چقدر شدید، نمی تواند با آنچه که یک قطره کامل اکسی توسین تولید می کند، برابری کند.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که تزریق در واقع می تواند آزاد شدن اکسی توسین را در بدن شما در مدت زمان طولانی کنترل کند، بر خلاف ارگاسم، که در آن سطح پس از یک دقیقه به اوج خود می رسد و سپس به تدریج کاهش می یابد. و خودارضایی همچنین باعث نمی شود اکسی توسین به اندازه کافی در بدن شما جریان داشته باشد. با این حال، اگر در معرض خطر زایمان زودرس یا خونریزی جفت هستید، بهتر است از رابطه جنسی و ارگاسم اجتناب کنید. مجدداً با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید چه چیزی را توصیه می کند.

چرا ارگاسم بارداری شدیدتر است؟

به طور کلی، زنان در زمان باردار شدن بیشتر از زمانی که باردار نیستند احساس تحریک می کنند. بارداری باعث افزایش جریان خون به اندام های تناسلی و لگنی از جمله رحم می شود.

به این پدیده احتقان عروق نیز گفته می شود که در هنگام تحریک جنسی نیز رخ می دهد. کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست.

چرا ارگاسم بارداری شدیدتر است؟

آیا ارگاسم شدید به کودک من آسیب می رساند؟

خیر.


جنین شما با خیال راحت در یک کیسه آمنیوتیک پر از مایع قرار می گیرد که در صورت وجود، جذب شوک کافی را فراهم می کند. ماهیچه های قوی در رحم شما محافظت بیشتری برای کودک شما ایجاد می کند، در حالی که پلاک مخاطی غلیظی که دهانه رحم شما را می بندد از گسترش عفونت ها جلوگیری می کند. با این حال، تحریک یا فعالیت جنسی ممکن است باعث شود کودک شما در رحم شما حرکت کند یا ضربان قلب او را افزایش دهد.

اگر این اتفاق بیفتد، نشانه خوبی است، زیرا نشان می دهد که کودک شما هوشیار است. نظریه ای وجود دارد که نشان می دهد اندورفین ناشی از فعالیت جنسی، تحریک جنسی یا ارگاسم نیز می تواند برای کودک مفید باشد. متأسفانه هیچ مدرک مشخصی وجود ندارد که این نظریه را تأیید کند.

آیا ارگاسم من همچنان به همان شدت خواهد بود؟

خیر.


هنگامی که به سه ماهه سوم بارداری خود می رسید، رحم شما ممکن است نتواند به طور کامل در طول ارگاسم منقبض شود، زیرا تا آن زمان، اندازه کودک شما بزرگ شده است. بنابراین، اگرچه شما هنوز از نظر جنسی بسیار تحریک شده اید، ممکن است نتوانید به اوج کامل برسید.

مقالات دیگر:بهترین متخصص زنان در تهران

آیا ارگاسم می تواند باعث خونریزی شود؟

بله، گاهی اوقات.


هنگامی که باردار هستید، ناحیه تناسلی و لگن شما از قبل مملو از خون است. پس از رسیدن به ارگاسم، جریان خون در این نواحی بیشتر می شود. این می تواند منجر به خونریزی خفیف از دهانه رحم پس از مقاربت در دوران بارداری شود. این کاملا طبیعی است و به خصوص در سه ماهه آخر نباید شما را نگران کند. با این حال، اگر در هر مرحله از بارداری خود با خونریزی شدید واژینال غیرطبیعی مواجه شدید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید تا مشکلی وجود داشته باشد یا خیر. این صرف نظر از این است که آیا رابطه جنسی و ارگاسم دارید یا خیر.

Logo. Dr. B. Zolali

دکتر بیتا زلالی

دکتر بیتا زلالی جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. همچنین عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران هستند. از برخی خدمات وی می توان به کربوکسی تراپی،درمان نازایی، درمان ترک های پوستی بارداری، جراحی های زیبایی زنان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و ... اشاره کرد.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *