دکتر بیتا زلالی / زایمان و بارداری / عوارض بارداری در سن بالا (35 سالگی به بعد)
۵ دقیقه
عوارض بارداری در سن بالا (35 سالگی به بعد)

عوارض بارداری در سن بالا (35 سالگی به بعد)

آنچه می خوانید...

با کاهش مداوم سن مادر شدن، امروزه داشتن اولین فرزند خود در 35 سالگی غیرمعمول نیست. با این حال، در این سن، باروری شروع به کاهش می کند و برخی از عوارض بارداری ممکن است کمی بیشتر باشد. سن عامل اصلی تأثیرگذار بر باروری زنان است که کیفیت آن از بلوغ تا یائسگی منحنی خطی را دنبال نمی کند. حداکثر باروری زنان بین 25 تا 29 سالگی است و به تدریج بین 35 تا 38 سالگی کاهش می یابد، سنی که در آن خمش واضح ظاهر می شود. پس از 40 سالگی، باروری به سرعت کاهش می یابد.

عوارض بارداری در سن بالا

بارداری بعد از 35 سالگی

بنابراین احتمال بارداری در 35 سالگی کمی بیشتر از 20 یا 30 سالگی است، اما کمی کمتر از 40 سالگی. زنی که به دنبال بچه دار شدن است:

  • 75% احتمال دستیابی به آن در 12 ماه حدود 30 سالگی؛
  • احتمال 66% اگر از 35 سالگی شروع شود.
  • 44 درصد اگر از 40 سالگی شروع شود.

طبق این آمار، خطر عدم موفقیت در 30 سالگی 8 درصد، در 35 سالگی 15 درصد و در 40 سالگی 36 درصد است. میزان سقط جنین نیز با افزایش سن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد: قبل از 30 سالگی 12 تا 15 درصد است، بین 40 تا 44 سالگی تقریباً به 30 درصد می رسد.

از نظر باروری، دوره حدود 35 سالگی یک سن تعیین کننده است: باروری شروع به کاهش می کند اما شانس باروری همچنان قابل احترام است. با این حال، آنها با هر چرخه کاهش می یابند، در سن 40 سالگی و حتی بیشتر از آن کم می شوند.

به همین دلیل است که متخصصان توصیه می کنند سن بارداری اول را بیش از حد به تاخیر نیندازید. آنها همچنین به زوج‌هایی که قصد باردار شدن دارند توصیه می‌کنند در صورت 35 تا 36 سال سن (در مقابل 12 تا 18 ماه اگر زن زیر 35 سال است) پس از 6 ماه تلاش ناموفق مشورت کنند تا در صورت لزوم مراجعه به متخصص به تعویق نیفتد.

علیرغم تمام پیشرفت های انجام شده در این زمینه، تکنیک های مختلف نمی توانند روند فیزیولوژیکی پیری تخمدان را جبران کنند و بنابراین با افزایش سن زن، اثربخشی آنها کاهش می یابد. بنابراین شانس موفقیت IVF از 25 تا 30 درصد قبل از 35 سالگی به 15 تا 20 درصد بعد از 38 سالگی می رسد.

خطرات بارداری در سن بالا برای مادر

در واقع، مشخص شده است که بارداری در 35 سالگی بیشتر از بارداری در 30 سالگی در خطر است. برخی از عوارض در واقع از سن 35 سالگی و حتی بعد از 40 سالگی اهمیت بیشتری دارند. بنابراین میزان زایمان زودرس بعد از 35 سال 5 تا 10 درصد افزایش می یابد، در حالی که خطر فشار خون بالا در دوران بارداری بعد از 35 سال افزایش می یابد. خطر ابتلا به دیابت بارداری نیز افزایش می‌یابد.

علاوه بر سن، سایر عوامل خطر احتمالی را نیز باید اضافه کرد: یک بیماری از قبل موجود، سیگار کشیدن، اضافه وزن، سابقه خانوادگی و همچنین وجود یا عدم وجود حاملگی های قبلی.

بیشتر بخوانید: تغییرات واژن در دوران یائسگی

خطرات برای جنین

میزان ناهنجاری های کروموزومی با افزایش سن مادر افزایش می یابد. برای تریزومی 21، برای یک زن 30 ساله، خطر تولد فرزند مبتلا به سندرم داون 1/965 است. در یک زن 35 ساله 1/427 و 1/214 در 38 سالگی است. خطر ناهنجاری های مادرزادی نیز با افزایش سن به طور قابل توجهی افزایش می یابد: از 3.5٪ بین 25 تا 34 سالگی، به 4.4٪ در 35 تا 39 سالگی و 5٪ بعد از 40 سال می رسد. خطر عقب ماندگی رشد داخل رحمی (IUGR) نیز بعد از 35 سالگی و حتی بعد از 40 سالگی بیشتر می شود.

پیگیری بارداری در 35 سالگی به بعد

در صورت عدم وجود عوارض، پیگیری بارداری طبق طرح کلاسیک انجام می شود: 7 جلسه مشاوره قبل از زایمان، یک بار در ماه از ماه سوم بارداری و 3 سونوگرافی زایمان. پیگیری می تواند توسط یک متخصص زنان و زایمان خوب یا ماما انجام شود، اما نظر متخصص زنان و زایمان برای بارداری های بالای 35 سال توصیه می شود. پزشک به نکات خاصی توجه می کند و در صورت بروز عوامل خطری غیر از سن (اضافه وزن، سیگار کشیدن و غیره) هوشیارتر خواهد بود.

غربالگری تریزومی 21، مانند تمام بارداری ها، بر اساس غربالگری ترکیبی در سه ماهه اول است. این غربالگری به طور سیستماتیک ارائه می شود اما اجباری نیست، صرف نظر از سن مادر. دومی در محاسبه خطر ترکیبی در کنار اندازه‌گیری شفافیت نوکال در اولین سونوگرافی و سنجش نشانگرهای سرم ادغام می‌شود. همانند تمام زنان باردار، کاریوتایپ (از طریق آمنیوسنتز یا بیوپسی تروفوبلاست) تنها در صورت خطر بیشتر از 1/250 پیشنهاد می شود.

با این پیگیری، بارداری در سن 35 سالگی به طور کلی خوب پیش می رود. مادر آینده نیز باید مراقب باشد که سبک زندگی سالمی داشته باشد، مراقب خودش باشد و مراقب کوچکترین علامت هشدار دهنده باشد.

Logo. Dr. B. Zolali

دکتر بیتا زلالی

دکتر بیتا زلالی جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. همچنین عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران هستند. از برخی خدمات وی می توان به کربوکسی تراپی،درمان نازایی، درمان ترک های پوستی بارداری، جراحی های زیبایی زنان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و ... اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *