Logo.-Dr.-B.-Zolali.OK-svg-1

بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی

بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی چه زمانی است و بهتر است در چه مواردی از آن استفاده کرد؟ این سوالات از جمله مواردی است که اغلب افرادی که قرار است تحت این جراحی قرار گیرند در مورد آن دغدغه دارند. لازم به ذکر است امروزه با پیشرفت های گسترده در دنیای پزشکی، به دنبال استفاده از روش های کم تهاجمی تر و کاهش عوارض جراحی هستند.

به طوری که یکی از روش های پر کاربرد در تشخیص و درمان مشکلات لگن و شکم روش لاپاراسکوپی می باشد. البته باید یادآور شویم این روش نیازمند مهارت و تخصص بالای جراح می باشد تا شاهد عوارض نا خواسته آن نباشیم. از طرفی انتخاب موقعیت مناسب استفاده از این روش نیز در روند بهبودی بیماران و کسب رضایتمندی آنان بسیار موثر خواهد بود.

علاوه بر انتخاب موقعیت مناسب استفاده از این روش کم تهاجمی، انتخاب بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی نیز بسیار مهم و ضروری می باشد. گفتنی است همه این موارد وابسته به نظر پزشک متخصص می باشد و عوامل مختلفی در آن دخیل است که پزشک جراح با در نظر گرفتن آن ها اقدام به استفاده از این روش در بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی می نماید.

لاپاراسکوپی چیست؟

در بخش نخست مقاله بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی لازم است با مفهوم لاپاراسکوپی آشنا شویم. در واقع این روش نوعی تکنیک تشخیصی و درمانی می باشد که توسط ابزاری به نام لاپاراسکوپ انجام می گیرد، به طوری که با یک برش کوچک در زیر ناف دوربین کوچک لاپاراسکوپ وارد شکم بیمار می گردد. بسته به نوع لاپاراسکوپی ممکن است چندین برش دیگر در نقاط دیگر شکم ایجاد شود.

لازم به ذکر است برای انجام لاپاراسکوپی ابتدا گاز دی اکسید کربن وارد شکم می گردد تا جداره شکم جدا گردد و امکان مشاهده ارگان های داخلی آن آسان تر گردد. در ادامه پزشک متخصص با استفاده از دوربین کوچک این دستگاه قادر به مشاهده داخل شکم و تشخیص مشکلات احتمالی می باشد.

بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی

باید یادآور شویم از این روش علاوه بر تشخیص، در درمان بیماری های مختلف نیز استفاده می شود. از جمله پر کاربردترین موارد استفاده این روش در بیماری های مربوط به زنان و درمان ناباروری است که با انتخاب بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی می توان به نتایج موفقیت آمیزی دست یافت.

چه زمانی لاپاراسکوپی انجام می شود؟

همان طور که در بالا نیز اشاره شده بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی بستگی به شرایط بیمار و همچنین نظر پزشک متخصص دارد. به طوری که در ابتدا معاینات بالینی انجام می گیرد و در برخی شرایط بعد از انجام آزمایشات و روش های تشخیصی دیگر مانند سونوگرافی، ممکن است مشکلاتی در ناحیه لگن وجود داشته باشد.

در این شرایط است که بسته به نظر متخصص ممکن است برای تشخیص دقیق تر مشکلات موجود، از روش لاپاراسکوپی استفاده گردد. از این رو در این شرایط پزشک با در نظر گرفتن بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی اقدام به استفاده از این تکنیک می نماید.

یکی دیگر از زمان های مناسب استفاده از این روش مربوط به تشخیص علل ناباروری می باشد. بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی در این موارد، بعد از انجام دادن آزمایشات اولیه در این زمینه می باشد، به طوری که طی آن می توان به آنالیز و ارزیابی اسپرم و  تخمدان ها پرداخت. گفتنی است این روش توانسته در تشخیص و درمان بسیاری از مشکلات ناباروری بسیار مفید و کارآمد باشد.

از دیگر گزینه های بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی تحت شرایطی است که بیمار دارای درد لگنی است که می تواند به دلایل مختلف از جمله آندومتریوز باشد. این شرایط را نیز می توان از جمله بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی در نظر گرفت و با استفاده از این تکنیک به تشخیص علل درد لگن و درمان آن پرداخت.

در درمان آندومتریوز از لاپارسکوپی به شکل موفقیت آمیزی استفاده می گردد. علاوه بر این موارد می توان از این روش در زمان بیوپسی از توده ها و کیست های مشکوک نیز بهره مند شد.

بیشتر بخوانید: عمل لاپاراسکوپی آندومتریوز

بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی چه زمانی است؟

بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی رحم و هیستروسکوپی یکی از نکات مهمی است که پزشک متخصص زنان به آن توجه دارد. لازم به ذکر است معمولا 2 الی 5 روز بعد از اتمام دوره قاعدگی بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی می باشد و پزشک از این روش استفاده می نماید. البته باید توجه داشته باشید ممکن است بسته به شرایط فرد و نوع بیماری او، پزشک داروهایی را تجویز کند و بعد از اتمام دوره دارویی اقدام به استفاده از این تکنیک نماید.

در هر صورت تایید بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی بر اساس نظر پزشک متخصص می باشد، به طوری که می تواند تا یک هفته قبل از سیکل قاعدگی بعدی نیز انجام گیرد. علاوه بر آن در برخی شرایط پزشک ترجیح می دهد از این روش درمانی تشخیصی، در هنگام بلوغ تخمک ها استفاده نماید تا بتواند اطلاعاتی در زمینه تخمک ها کسب نماید.

فیلم لاپاراسکوپی توسط دکتر بیتا زلالی:

سایر نکات مهم در رابطه با زمان لاپاراسکوپی

در ادامه مطالب ارائه شده در رابطه با بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی، باید توجه داشته باشید این روش معمولا به زمان زیادی نیاز ندارد. البته باید توجه داشته باشید که بسته به نوع روش لاپاراسکوپی می تواند این زمان متغیر باشد، به طوری که در صورت استفاده از این روش با هدف تشخیصی می تواند حدود 30 تا 60 دقیقه طول بکشد.

این در حالی است که اگر همزمان با تشخیص از تکنیک های درمانی نیز استفاده گردد این زمان افزایش می یابد و وابسته به نوع درمان می باشد. از دیگر مواردی که در رابطه با زمان انجام لاپاراسکوپی باید به آن اشاره کرد، استفاده از این روش در زمان بارداری است.

مقالات دیگر: بهترین زمان بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی

هر چند دوران بارداری با توجه به اهمیت سلامت مادر و جنین دوران بسیار حساسی است اما بسته به شرایط بیمار ممکن است پزشک تصمیم به استفاده از روش لاپاراسکوپی طی این دوران را بگیرد. در این شرایط بهترین زمان انجام لاپاراسکوپی در دوران بارداری سه ماهه دوم بارداری و قبل از هفته بیست و سوم می باشد.

Logo.-Dr.-B.-Zolali.OK-svg-1

دکتر بیتا زلالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

سوالاتتان را مطرح کنید

معرفی دکتر بیتا زلالی