دکتر بیتا زلالی / زایمان و بارداری / ترشحات واژن در اوایل و اواخر بارداری
۵ دقیقه
ترشحات واژن در اوایل و اواخر بارداری

ترشحات واژن در اوایل و اواخر بارداری

آنچه می خوانید...

از همان ابتدای بارداری ترشحات واژن فراوان تری مشاهده می شود. آنها طبیعی هستند و منعکس کننده تغییرات هورمونی همراه با بارداری هستند. با این وجود، نظارت بر ظاهر این تلفات برای تشخیص سریع هر گونه قارچ یا عفونت مفید است. ترشحات واژینال که در دوران بارداری رخ می دهد مانند ترشحات خارج از بارداری است: شیری یا شفاف، سفید یا زرد روشن، بی بو. اما فراوان تر از حد معمول هستند. زن باردار احساس خیس بودن دائمی را دارد. این افزایش حجم ترشحات واژن می تواند در اوایل هفته سوم پس از لقاح اتفاق بیفتد، گاهی حتی قبل از اینکه زن از باردار بودن خود آگاه شود.

چه چیزی باعث ترشحات واژن می شود؟

سلول هایی که دیواره های واژن را تشکیل می دهند باید به طور مداوم خود را تجدید کنند. هنگامی که سلول های جدید جایگزین سلول های قدیمی می شوند، این سلول ها به شکل ترشحات سفید از بین می روند. این همان چیزی است که در ابتدای بارداری مشاهده می شود. هورمون ها عامل اصلی افزایش ترشحات واژن به همراه افزایش گردش خون در ناحیه لگن هستند.

علاوه بر این، ترشحات واژینال می تواند ظاهر یک توده جامد را به خود بگیرد و در نتیجه یک پلاگ مخاطی ایجاد کند که دهانه رحم را در طول بارداری می بندد. پلاک مخاطی ممکن است در پایان بارداری تحت تأثیر گشاد شدن دهانه رحم خرد شود و باعث ترشحات غلیظ واژن شود که گاهی اوقات با خون مملو از خون است. این کاملا طبیعی است و نشانه ای از زایمان قریب الوقوع نیست. با این حال، این تلفات را نباید با خونریزی اشتباه گرفت.

برخی از ترشحات نیز ممکن است صرفاً ادرار باشد، به خصوص اگر پس از فعالیت بدنی مانند عطسه یا سرفه ایجاد شود. از طرف دیگر، اگر این از دست دادن مایع مداوم است و مایع شفاف و بی بو است، با پزشک خود مشورت کنید. این می تواند مایع آمنیوتیک باشد که نشان دهنده پاره شدن کیسه آب است. اگر پارگی قبل از هفته 37 اتفاق بیفتد، می تواند خطری برای نوزاد ایجاد کند.

چرا ترشحات واژن در دوران بارداری بیشتر است؟

حداقل سه دلیل وجود دارد که ترشحات واژن در دوران بارداری بیشتر است:

  1. افزایش سطح استروژن خون با بارداری باعث تسریع بازسازی سلولی در پوشش داخلی واژن می شود. سلول های حذف شده بخش مهمی از ترشحات واژن را تشکیل می دهند.
  2. علاوه بر این، افزایش گردش خون در اطراف رحم، واژن و فرج لازم برای قرار دادن جفت و جنین باعث احتقان دیواره واژن می شود و همچنین به تولید ترشحات سفید کمک می کند.
  3. در نهایت، افزایش سطح پروژسترون خون باعث تحریک تولید مخاط توسط دهانه رحم می شود. این مخاط در ترشحات سفید از بین می رود.

در هشت تا ده روز قبل از زایمان، پلاگینی که دهانه رحم را می بندد (مخاط) به شکل مخاط سفید که گاهی با خون آغشته می شود از بین می رود.

برای ترشحات غیرمعمول واژن چه زمانی باید با دکتر مشورت کرد؟

هنگامی که ترشحات واژن بوی نامطبوع به خود می گیرد، زمانی که به نظر می رسد کف آلود، مایل به زرد یا سبز است، یا زمانی که به صورت توده ای (مانند شیر دلمه ای) است، بهتر است سریعا با پزشک خود مشورت کنید، زیرا این علائم ممکن است نشان دهنده ایجاد عفونت موضعی باشد. قارچ های میکروسکوپی (میکوز).

علاوه بر این، در صورت بروز خارش یا درد شدید هنگام ادرار، مشاوره پزشکی ضروری است. هنگامی که ترشحات واژن رنگ قهوه ای به خود می گیرد، می تواند نشانه خونریزی واژینال باشد که مشاوره سریع با پزشک را نیز توجیه می کند.

چگونه از تحریکات و عفونت های تناسلی در دوران بارداری جلوگیری کنیم؟

گاهی اوقات اتفاق می افتد که ترشحات فراوان واژن زنان باردار را به اتخاذ اقدامات بهداشتی بیش از حد تحریک کننده (دوش واژینال، صابون ضد عفونی کننده، دئودورانت ها و غیره) سوق می دهد. این تحریک مزمن فرج و واژن می تواند باعث ایجاد عفونت های موضعی شود.

برای جلوگیری از این ناراحتی ها:


  • از صابون های قلیایی و ملایم (مثلاً همراه با گلیسیرین) استفاده کنید، از دوش های واژینال، دئودورانت ها، مایعات و صابون های ضد عفونی کننده یا حمام های حباب معطر خودداری کنید.
  • پاز یک شوینده ضد حساسیت برای لباس زیر خود استفاده کنید و در راه اندازی چرخه دوم آبکشی تردید نکنید.
  • ترجیحاً لباس زیر نخی بپوشید و هر چند وقت یکبار آنها را تعویض کنید.
  • مراقب باشید! به نظر می رسد سیگار علاوه بر خطراتی که برای بارداری و جنین دارد، در بروز عفونت های دستگاه تناسلی و ادراری در زنان باردار نقش دارد.

در صورت ترشحات زیاد واژن در بارداری چه باید کرد؟

مشاهده ترشحات سفید فراوان در دوران بارداری معمول است، اما مهم است که به هر گونه تغییر توجه داشته باشید: افزایش قابل توجهی در مقدار ترشحات، بو، رنگ زرد یا سبز و قوام غیرعادی، علائم التهاب ناحیه صمیمی (قرمزی، خارش و سوزش در هنگام ادرار).

این علائم باید به مشاوره منجر شود زیرا می توانند علائم عفونت واژن باشند که اغلب با قارچ کاندیدا آلبیکنس مرتبط است. در منشا کاندیدیازیس واژن، این قارچ که به طور طبیعی در بدن وجود دارد، در طول بارداری به دلیل اسیدی شدن واژن تحت تأثیر هورمون ها، تمایل به تکثیر دارد. سایر میکروب ها نیز ممکن است درگیر باشند: اشیرا کلی، تریکونوما، گاردنرلا و غیره.

در اواخر بارداری، مشاهده ترشحات غلیظ واژن، به شکل مخاطی که گاهی اوقات با رگه های خونی رنگ آمیزی می شود، رایج است. ممکن است پلاک مخاطی باشد که در اثر نرم شدن دهانه رحم برای زایمان، کم کم خرد می شود. از دست دادن پلاگین مخاطی نشانه زایمان قریب الوقوع نیست و نیازی به مراجعه به بخش زایمان نیست.

از طرف دیگر، مشورت با دکتر در صورت وجود ترشحات مایع، بی رنگ، بی بو و مداوم و مرطوب ماندن لباس زیر ضروری است. ممکن است کیسه آب پاره شده باشد که یک عارضه بارداری و به دلیل خطر عفونت برای نوزاد نیاز به درمان دارد.

Logo. Dr. B. Zolali

دکتر بیتا زلالی

دکتر بیتا زلالی جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. همچنین عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران هستند. از برخی خدمات وی می توان به کربوکسی تراپی،درمان نازایی، درمان ترک های پوستی بارداری، جراحی های زیبایی زنان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و ... اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *