Logo.-Dr.-B.-Zolali.OK-svg-1

قاعدگی (پریود) چیست؟

درک نحوه عملکرد قاعدگی می تواند به شما در درک نحوه عملکرد چرخه خود کمک کند. بدن شما هر ماه برای بارداری احتمالی آماده می شود و چرخه قاعدگی بخشی از این آمادگی است. درک نحوه عملکرد این فرآیند بسیار مهم است زیرا می توانید از این اطلاعات برای بهبود شانس باردار شدن یا اجتناب از باردار شدن، مدیریت صحیح علائم پریود و تشخیص هر گونه مشکل استفاده کنید.

پس از رسیدن به بلوغ، زنان حدود یک بار در ماه دچار خونریزی قاعدگی می شوند. قاعدگی نتیجه آماده شدن لایه داخلی رحم است که برای آمادگی برای بارداری احتمالی، ضخیم شده و با رگ های خونی پر می شود. اگر حاملگی اتفاق نیفتد، لایه داخلی ضخیم شده با خونریزی تخلیه می شود. خونریزی به طور معمول بین 3 تا 8 روز طول می کشد. برای اکثر زنان، قاعدگی در یک چرخه نسبتا منظم و قابل پیش بینی رخ می دهد. طول دوره، از روز اول یک پریود تا اولین روز پریود بعدی، معمولاً 21 تا 35 روز است.

چرخه قاعدگی چگونه کار می کند؟

چرخه قاعدگی توسط زنجیره پیچیده ای از هورمون های ترشح شده توسط تخمدان ها و همچنین توسط دو ساختار مغز، غده هیپوفیز و هیپوتالاموس، کنترل می شود.

مراحل چرخه قاعدگی

چرخه قاعدگی از چند مرحله تشکیل شده است. تظاهرات دقیق یک فاز از زن به زن دیگر متفاوت است و می تواند در طول زمان متفاوت باشد.

چرخه قاعدگی شامل سه مرحله است:

فاز فولیکولی (روزهای 1 تا 14)


این مرحله از چرخه قاعدگی تقریباً از روزهای 1 تا 14 ادامه دارد. این مرحله با خونریزی قرمز روشن در روز 1 شروع می شود و با تخمک گذاری به پایان می رسد. همراه با خونریزی قاعدگی که در شروع این مرحله اتفاق می افتد، تخمدان ها برای تخمک گذاری آماده می شوند. غده هیپوفیز، غده ای که در پایه مغز قرار دارد، هورمونی به نام هورمون محرک فولیکول (FSH) ترشح می کند. این هورمون باعث رشد چندین فولیکول در سطح تخمدان می شود. هر یک از این کیسه های پر از مایع حاوی یک تخم است.

سپس یکی از این فولیکول ها به فولیکول غالب تبدیل می شود. در آن است که یک تخمک بالغ رشد می کند. فولیکول های دیگر تخریب می شوند. بلوغ بیش از یک فولیکول می تواند منجر به بارداری چند قلو، یعنی دوقلو یا بیشتر شود. فولیکول بالغ هورمونی به نام استروژن تولید می کند که در مرحله فولیکولی افزایش می یابد و یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری به اوج خود می رسد. در پاسخ به افزایش سطح استروژن، لایه داخلی حفره رحم (آندومتر) ضخیم تر می شود و در نیمه دوم این مرحله (یعنی زمانی که قوانین به پایان می رسد) از خون اشباع می شود.

سطح بالای استروژن باعث تحریک تولید گنادوتروپین-لیبرین (GnRH) می شود که به نوبه خود باعث ترشح هورمون لوتئینیزه کننده (LH) از غده هیپوفیز می شود. در حدود روز دوازدهم، به دلیل افزایش سطح LH و FSH، فولیکول تخمک را آزاد می کند. سطح LH بالا همچنین باعث افزایش تستوسترون می شود که میل جنسی را افزایش می دهد، درست زمانی که باروری در اوج خود در چرخه است.

مرحله تخمک گذاری (روز 14)


به دلیل افزایش LH و FSH از روز قبل، تخمک بالغ در حدود روز 14 اتفاق می افتد. پس از رهاسازی، تخمک وارد لوله فالوپ می شود که در صورت وجود اسپرم، لقاح می تواند انجام شود. اگر تخمک بارور نشود، حدود 24 ساعت بعد متلاشی می شود. پس از آزاد شدن تخمک، فولیکول بسته می شود و به جسم زرد تبدیل می شود.

فاز لوتئال (روز 14 تا 28)


پس از آزاد شدن تخمک، سطح FSH و LH کاهش می یابد و سپس جسم زرد پروژسترون ترشح می کند. اگر لقاح اتفاق بیفتد، جسم زرد به تولید پروژسترون ادامه می دهد تا از ترشحات آندومتر جلوگیری کند. اگر لقاح انجام نشده باشد، جسم زرد متلاشی می شود و باعث کاهش سطح پروژسترون می شود و در نتیجه سیگنال تخلیه از آندومتر را می دهد.

چه چیزی “خونریزی طبیعی” در نظر گرفته می شود؟

سیر مشخصه قاعدگی طبیعی از زن به زن متفاوت است. برخی از آنها خونریزی قاعدگی خفیف و کوتاه مدت دارند، در حالی که برخی دیگر خونریزی شدید دارند که بیشتر طول می کشد. پریود شما نیز می تواند در طول زمان تغییر کند.

ویژگی های خونریزی قاعدگی طبیعی به شرح زیر است:

  • قاعدگی که 3 تا 8 روز طول می کشد.
  • پریودهایی که به فاصله 21 تا 35 روز (از اولین روز یک پریود تا اولین روز پریود بعدی) رخ می دهد.
پریود
قاعدگی
  • مجموع از دست دادن خون در طول قاعدگی حدود 2 تا 3 قاشق غذاخوری است، اما از آنجایی که ترشحات دیگر حجم تلفات را افزایش می دهند، ممکن است خونریزی شدیدتر به نظر برسد.

چگونه بفهمم در طول چرخه من چه اتفاقی می افتد؟ چه زمانی تخمک گذاری اتفاق می افتد؟

پیگیری چرخه خود در تقویم، یادداشت جزئیات خونریزی و علائم، می تواند به شما کمک کند تا درک واضحی از چرخه خود داشته باشید. شروع و پایان پریود خود را یادداشت کنید و سپس جریان، هر درد، علائم (نفخ، حساس شدن سینه ها) یا تغییرات در خلق و خو یا رفتاری که تجربه می کنید را شرح دهید. پس از چندین چرخه، می توانید روندها را تشخیص دهید یا بی نظمی هایی را که به وجود می آیند را تشخیص دهید.

می توانید از تقویم خود استفاده کنید یا این نمونه خاطرات قاعدگی را امتحان کنید. همچنین اپلیکیشن های زیادی وجود دارند که می توانند به شما در ردیابی قاعدگی کمک کنند. اگر قاعدگی شما به طور منظم هر 21 تا 35 روز یکبار برگردد، احتمال زیادی وجود دارد که تخمک گذاری داشته باشید.

Logo.-Dr.-B.-Zolali.OK-svg-1

دکتر بیتا زلالی

2 پاسخ

  1. هر پریودی نامنظمی توسط دستان معجزه گر دکتر زلالی قابل درمان هست هیستروسکوپی مردم و نتیجه دیدم

  2. هر پریودی نامنظمی توسط دستان معجزه گر دکتر زلالی قابل درمان هست هیستروسکوپی مردم و نتیجه دیدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

سوالاتتان را مطرح کنید

معرفی دکتر بیتا زلالی