نکات مهمی که باید درباره نزدیکی پس از عمل لاپاراسکوپی بدانید!

نکات مهمی که باید درباره نزدیکی پس از عمل لاپاراسکوپی بدانید!

لاپاراسکوپی یکی از روش‌های کم خطر و کم تهاجم است که جهت تشخیص و یا درمان طیف وسیعی از بیماریها در ناحیه شکم و لگن کاربرد دارد. در این جراحی از دستگاه لاپاراسکوپ استفاده می‌شود. لاپاراسکوپ یک میله‌ی بلند و نازک می‌باشد که در انتهای آن یک دوربین کوچک و قوی نصب شده است. این دستگاه از طریق برش کوچکی در ناحیه اطراف ناف به داخل شکم فرستاده می‌شود و جهت بررسی و یا درمان اندام‌های مختلف پزشک را راهنمایی می‌نماید.

 نزدیکی پس از عمل لاپاراسکوپی

در این جراحی با توجه به هدف جراحی2 تا 4 برش کوچک در اندازه‌های نیم تا 1 سانت ایجاد می‌شود که از طریق آن دستگاه لاپراسکوپ و سایر تجهیزات جراحی به داخل بدن فرستاده می‌شوند. پس از پایان جراحی و خروج ابزار جراحی، برش‌ها بخیه و پانسمان می‌شود.

رابطه جنسی پس از جراحی لاپاراسکوپی

همان طور که اشاره شد جراحی لاپاراسکوپی جهت انجام طیف وسیعی از بیماری‌ها هم در خانم‌ها و هم در آقایان کاربرد دارد. مانند تمام روش‌های جراحی پس از جراحی لاپاراسکوپی باید مراقبت‌هایی را انجام داد تا دوران نقاهت به سرعت سپری شود و عوارض پس از جراحی ایجاد نشود.

یکی از سوالاتی که ذهن اکثر بیماران را درگیر می‌نماید زمان مناسب جهت برقراری رابطه جنسی پس از جراحی لاپاراسکوپی می‌باشد. در اکثر موارد بیماران از پرسیدن این سوال خجالت می‌کشند و ممکن است رابطه‌ی جنسی را پیش از بهبود کامل شروع نمایند، این موضوع در اکثر موارد منجر به عوارض شدیدی خواهد شد.

بنابراین بسیاری از پزشکان پس از جراحی و همراه دستورالعمل‌های مراقبتی که به بیمار ارائه می‌دهند زمان مناسب جهت رابطه جنسی را نیز بیان می‌نمایند تا از ایجاد عواقب خطرناک جلوگیری شود.

عوامل تاثیر گذار در رابطه جنسی پس از لاپاراسکوپی

  • نوع عملی که انجام داده‌اید

اگر جراحی لاپاراسکوپی به منظور تشخیص و یا نمونه برداری انجام شده باشد، دوره‌ی بهبودی و نقاهت شما بسیار کوتاه خواهد بود و پس از چند روز حال عمومی شما بهتر خواهد شد و می‌توانید فعالیت‌های روزمره از جمله فعالیت جنسی خود را آغاز نمائید.

اما در صورتی که لاپاراسکوپی شامل برداشتن یکی از اندام داخلی مانند کلیه، معده، روده، تخمدان، رحم و … باشد شما به زمان بیشتری جهت بهبودی نیاز دارید و احتمالا 3 الی 4 هفته باید صبر نمائید تا از نظر جسمانی آماده‌ی شروع رابطه جنسی باشد.

بیشتر بخوانید: لاپاراسکوپی رحم

  • محل انجام جراحی لاپاراسکوپی

اگر جراحی لاپاراسکوپی بر روی قسمت‌هایی از بدن باشد که بر کارکرد اندام های تناسلی تاثیر گذار باشند مانند جراحی هیسترکتومی، جراحی پروستات، جراحی واژن و … جهت از سر گیری رابطه جنسی باید تا زمان بهبودی کامل صبر نمائيد.

زمان مناسب جهت شروع رابطه جنسی پس از لاپاراسکوپی

با توجه به تمام مواردی که در این مقاله ذکر شد، زمان مناسب جهت شروع رابطه جنسی پس از لاپاراسکوپی ممکن است از چند روز تا چندین هفته متغیر باشد، در اکثر مواقع 2 تا 4 هفته پس از جراحی لاپاراسکوپی می‌توانید رابطه‌ی جنسی خود را شروع نمائید. اما به یاد داشته باشید که پیش از شروع هر نوع راببطه جنسی بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت نمائید و پس از اطمینان از وضعیت بهبودی خود با اطمینان خاطر رابطه جنسی خود را آغاز نمائید.

سوالاتی که پیش از شروع رابطه جنسی باید از جراح خود بپرسید:

  • آیا فشار به قسمت خاصی از بدن حین رابطه ممکن است موجب آسیب در محل جراحی شود؟
  • آیا اقدام خاصی پیش از شروع رابطه باید داشته باشم؟
  • تا چه زمانی پس از جراحی باید از بارداری جلوگیری نمایم؟
  • از چه وسیله‌هایی جهت جلوگیری از بارداری می‌توانم استفاده نمایم؟
  • چه نوع رابطه جنسی پس از جراحی ممنوع است و تا چه مدت؟
  • شریک جنسی من چه نکاتی را باید رعایت نماید؟

نشانه‌های هشدار برای توقف رابطه جنسی بعد از لاپاراسکوپی

حتی در صورتی که پزشک شروع رابطه جنسی پس از جراحی لاپاراسکوپی را بلامانع اعلام نمود شما باید در طی چند ماه اول به علائم و نشانه‌های هشدار از جانب بدن خود توجه نمائید، برخی از این علايم عبارتند از:

  • درد: یکی از مهمترین علائم وجود درد می‌باشد. هر زمانی که حس کردید میزان درد برای شما غیرقابل تحمل است رابطه جنسی را متوقف نمائید و تا زمان بهبودی کامل صبر نمائید.
  • هرگونه خونریزی یا ترشحات غیرعادی از محل زخم یا ترشحات واژینال: در صورتی که پس از رابطه جنسی متوجه ترشحات غیر عادی از محل زخم یا ترشحات واژینال شدید باید به پزشک خود مراجعه نمائید و جهت کسب راهنمایی‌های بیشتر با وی مشورت نمائید.

مقالات دیگر: مراقبت های بعد از عمل لاپاراسکوپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط