Logo.-Dr.-B.-Zolali.OK-svg-1

کیست درموئید تخمدان و روش درمان قطعی آن

کیست درموئید تخمدان اغلب بدون علامت است، گاهی اوقات باعث درد در قسمت تحتانی شکم و در حین مقاربت می شود. همچنین ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. کیست تخمدان در دختران جوان و زنان در سنین باروری نسبتا شایع است. این حفره کوچک به دلیل اختلال تخمک گذاری است و می تواند با خون، مخاط یا بافت های مختلف پر شود. به طور کلی، آنها خوش خیم هستند، سرطانی نیستند و دردناک نیستند: بنابراین به طور تصادفی در طول معاینه زنان کشف می شوند. اما برخی مانند درموئیدها بیش از 5 سانتی متر هستند و اندازه و وزن آنها می تواند منجر به پیچ خوردگی تخمدان شود.

کیست درموئید تخمدان چیست؟

کیست درموئید تخمدان یک کیست تخمدان خوش خیم با قطر متوسط ​​5 تا 10 سانتی متر است که در سطح تخمدان قرار دارد و در زنان بالغ ظاهر می شود. بسیار نادر قبل از بلوغ، به عنوان کیست های ارگانیک تخمدان طبقه بندی می شوند و تا 25 درصد از کیست های تخمدان در زنان بالغ را تشکیل می دهند.

اگر اکثر اوقات کیست درموئید تخمدان فقط یک تخمدان را تحت تاثیر قرار دهد، در برخی موارد می تواند همزمان روی هر دو تخمدان وجود داشته باشد. برخلاف سایر کیست‌های تخمدان، این کیست از سلول‌های نابالغ موجود در تخمدان و از تخمک‌ها ناشی می‌شود. بنابراین ما می توانیم در کیست های درموئید بافت هایی مانند استخوان های کوچک، دندان ها، پوست، مو یا چربی را پیدا کنیم.

عکس کیست درموئید بلافاصله بعد از در آوردن توسط دکتر بیتا زلالی:

کیست درموئید تخمدان

توضیحات دکتر بیتا زلالی درباره کیست های درمویید: ??

علائم: چگونه متوجه می شوید که کیست تخمدان دارید؟

عدم وجود علائم در برخی از زنان به این معنی است که کیست درموئید تخمدان اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد. معمولاً در طی مشاوره با متخصص زنان یا در طی سونوگرافی پیگیری بارداری تشخیص داده می شود.

از جمله علائم شناخته شده نشان دهنده وجود آن:

 • درد مداوم در زیر شکم یا در طول قاعدگی.
 • درد هنگام مقاربت جنسی
 • متروراژی (خونریزی غیر طبیعی رحمی)
 • احساس توده در تخمدان ها
 • میل مکرر به ادرار کردن

اکثر اوقات کیست درموئید تخمدان فقط یک تخمدان را تحت تاثیر قرار میدهد، اما در برخی موارد می تواند همزمان روی هر دو تخمدان وجود داشته باشد. برخلاف سایر کیست‌ تخمدان ها، این کیست از سلول‌های نابالغ موجود در تخمدان و تخمک‌ها ناشی می‌شود. بنابراین ما می توانیم در کیست های درموئید بافت هایی مانند استخوان های کوچک، دندان ها، پوست، مو یا چربی را پیدا کنیم.

اکثر کیست های درموئید تخمدان بدون علامت هستند. گاهی اوقات آنها با موارد زیر ظاهر می شوند: ناراحتی، درد لگن، تظاهرات فشاری در قسمت تحتانی شکم.

❌ حتی اگر خوش خیم باشد، کیست تخمدان باید در اسرع وقت درمان شود زیرا رشد سریع آن می تواند منجر به عوارض دردناکی مانند:

 • پیچ خوردگی کیستیک: در کیست هایی که به اندازه 11 سانتی متر یا بیشتر می رسند، سنگینی این کیست ها و طولانی شدن ساقه آنها به دلیل وزن آنها باعث پیچ خوردگی و دردهای شدید می شود.
 • پارگی: کیست پاره می شود و باعث درد ناگهانی شکم و لگن و همچنین متروراژی یا حتی خونریزی می شود که می تواند جدی باشد و نیاز به درمان اورژانسی دارد.

آیا این نوع کیست تخمدان می تواند سرطانی باشد؟

در اکثر موارد، این نوع کیست تخمدان خوش خیم است. با این حال، باردار شدن ممکن است دشوار باشد. عوارض احتمالی این کیست ها شامل موارد زیر می باشد:

 • پیچ خوردگی کیست:

شایع ترین عارضه است که به دلیل افزایش خطر عفونت و نکروز، نیاز به جراحی اورژانسی دارد.

 • پارگی کیست:

مایعات و چربی های موجود در تومور به داخل شکم جریان می یابد.

کیست درموئید: تشخیص و درمان

تشخیص کیست درموئید به لطف موارد زیر انجام می شود:

 • تکنیک های تصویربرداری پزشکی (MRI، سونوگرافی)
 • با انجام بیوپسی از کیست

درمان کیست درموئید شامل برداشتن این کیست با یک روش جراحی بسیار رایج است:

تحت بیهوشی و اغلب با لاپاراسکوپی

در برخی موارد اگر در حین عمل، کیست بدخیم تشخیص داده شود یا با توجه به اندازه کیست مشکلات عملی ایجاد شود، لاپاراتومی (باز شدن بزرگتر دیواره شکم) ضروری است.

از آنجایی که کیست های درموئید منشأ آلی دارند و منشا عملکردی ندارند، بسیار نادر است که دوباره در همان مکان ظاهر شوند.

فیلم لاپاراسکوپی کیست درموئید تخمدان دو طرفه توسط دکتر بیتا زلالی:

جراحی لاپاراسکوپی برای درمان کیست های درموئید

تنها درمان ارائه شده جراحی برای برداشتن کیست است که اغلب با لاپاراسکوپی انجام می شود. پس از باد کردن شکم با دی اکسید کربن، جراح می تواند از طریق برش های کوچکی که در دیواره شکم ایجاد می شود، به شکم دسترسی پیدا کند. این عمل برای تخمدان بی خطر است.

آیا کیست تخمدان می تواند باعث سقط جنین شود؟

در اکثر موارد، کیست ها از بارداری جلوگیری می کنند. از سوی دیگر، اگر کیست درموئید تخمدان در دوران بارداری تشخیص داده شود، نظارت لازم است تا اطمینان حاصل شود که این کیست در رشد کودک آینده یا زایمان اختلال ایجاد نمی کند. از سه ماهه دوم بارداری، در صورتی که پزشک جراحی را ضروری بداند، برداشتن کیست را می‌تواند برنامه‌ریزی کند.

Logo.-Dr.-B.-Zolali.OK-svg-1

دکتر بیتا زلالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

سوالاتتان را مطرح کنید

معرفی دکتر بیتا زلالی