Logo.-Dr.-B.-Zolali.OK-svg-1

تلقیح داخل رحمی IUI (آی یو آی)

تلقیح داخل رحمی (IUI) کم تهاجمی ترین روش های کمک باروری در نظر گرفته می شود. در حوالی زمانی که تخمدان زن یک یا چند تخمک را آزاد می کند، اسپرم آماده شده مستقیماً از طریق کاتتر وارد رحم می شود تا لقاح حاصل شود.

تلقیح داخل رحمی (IUI) چیست؟

آی یو آی فرآیندی است که طی آن اسپرم های شسته شده در رحم زن رسوب می کنند تا لقاح تخمک زن را تسهیل کند. هدف از IUI افزایش تعداد اسپرم هایی است که به لوله های فالوپ می رسد و در نتیجه شانس لقاح را افزایش می دهد. روش IUI ساده است و حتی اگر زن برای بهبود تولید تخمک خود دارو مصرف نکند، قابل انجام است. بسیاری از پزشکان زنان را تشویق به مصرف دارو برای تحریک تخمدان ها برای افزایش تولید تخمک و در صورت امکان شانس بارداری می کنند.

تلقیح داخل رحمی (IUI) چیست؟

روش IUI کوتاه است، حداقل ناراحتی را شامل می شود و اغلب جایگزین ارزان تری برای لقاح آزمایشگاهی (بارداری با IVF) است. بهترین کاندیدها برای IUI کسانی هستند که ویژگی های زیر را دارند: زنان زیر 40 سال، زنان با لوله های فالوپ بدون انسداد، زنان با دهانه رحم متخاصم (مثلاً مخاط دهانه رحم خیلی ضخیم)، زنانی که به اسپرم اهدایی نیاز دارند، مردانی که مشکلات خفیف با اسپرم دارند. تحرک، شمارش و مورفولوژی، و مردان مبتلا به اختلال عملکرد جنسی یا نعوظ.

توضیحات دکتر بیتا زلالی دربراه تعیین جنسیت و راه های آن:??

راه های ارتباطی با دکتر بیتا زلالی

فرآیند تلقیح

تلقیح داخل رحمی (IUI) با کاتتر بسیار نازک و انعطاف پذیر انجام می شود. کاتتر از دهانه رحم عبور می کند و اسپرم درمان شده را به داخل حفره رحم هدایت می کند.

مدت زمان تزریق چقدر است؟

حداکثر دو دقیقه و نیم. حدود یک تا یک و نیم دقیقه طول می کشد تا کاتتر عبور کند و به رحم برسد و اسپرم را کانالیزه کند و یک دقیقه دیگر طول بکشد تا کاتتر خارج شود (این مدت زمان لازم برای متخصص باروری با تجربه است تا باعث ایجاد مشکل نشود. ناراحتی برای زن تحت لقاح).

چه زمانی تلقیح انجام می شود؟

تا حد امکان نزدیک به تخمک گذاری، چه طبیعی و چه ناشی از دارو. سعی می کنیم شش ساعت قبل یا بعد از تخمک گذاری تلقیح کنیم. توجه داشته باشید که تخمک حداکثر تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری زنده می ماند.

اسپرم تصفیه شده چقدر زنده می ماند؟

تقریباً برای 48 ساعت، اگرچه در بین مردان تفاوت های قابل توجهی وجود دارد. با این حال، پس از 24 ساعت اول، شروع به از دست دادن حرکت می کند. زمان ایده آل این است که تلقیح شش ساعت قبل یا بعد از تخمک گذاری انجام شود.

بهترین راه برای جمع آوری مایع منی چیست؟ چه مدت قبل از تلقیح؟

اسپرم در حالت ایده آل باید نیم ساعت پس از تولید در دسترس باشد تا برای تلقیح آماده شود. بنابراین روش خودارضایی در یک مکان خاص آرام و خلوت در کلینیک ترجیح داده می شود. شما از ظرف استریلی که ما در اختیار شما قرار می دهیم استفاده خواهید کرد.

اما اگر منزل شما نزدیک ما (چالندری) است، می توانید اسپرم را در ظرف استریل که می توانید از داروخانه تهیه کنید، جمع آوری کنید. سپس اسپرم را به کلینیک (به شرطی که انتقال بیش از یک ساعت طول نکشد) می آورید و مراحل آماده سازی آزمایشگاهی در آنجا انجام می شود.

چند تخمک برای تلقیح لازم است؟

معمولا یک تا سه. این تصمیمی است که زوجین در آن شرکت می کنند، پس از اینکه پزشک به آنها توضیح داد که با بیش از یک تخمک (مثلاً 2 یا 3) احتمال مثبت شدن تست بارداری افزایش می یابد، در عین حال احتمال حاملگی چند قلویی (دوقلو، سه قلو و غیره) نیز افزایش می یابد.

روش های IUI

دو نوع روش IUI وجود دارد:

زمانی که با چرخه تخمک گذاری طبیعی (سیکل غیرتحریکی) هماهنگ شود:

آزمایش خون یا ادرار برای تشخیص زمان تخمک گذاری زن و سپس انجام IUI انجام می شود. اگر تخمک گذاری با داروهای باروری تحریک شود، این روش چرخه تحریک شده نامیده می شود. رشد فولیکول ها روی تخمدان با سونوگرافی کنترل می شود و زمانی که به اندازه مناسب رسید، با تجویز هورمون دیگری باعث تخمک گذاری می شود. این رویکرد باعث افزایش مقدار تخمک های آزاد شده در طول تخمک گذاری می شود و متعاقباً شانس بیشتری برای لقاح موفق می دهد.

تلقیح در زمان تخمک گذاری انجام می شود:

اسپرم از شریک یا اهداکننده جمع آوری می شود و برای هر دو نوع IUI با استفاده از یک پروتکل آماده می شود. این شامل حذف عوامل سمی بالقوه و تمرکز سالم ترین و متحرک ترین اسپرم است. اسپرم آماده شده در حفره رحم قرار می گیرد. به طور کلی، IUI یک روش بدون درد است که تنها چند دقیقه طول می کشد. با این وجود، علیرغم مزایای این روش، خطرات مرتبط با استفاده از داروهای باروری باید در نظر گرفته شود.

روش های IUI

IUI یک درمان موثر برای علل ناباروری ✅

IUI یک درمان موثر در خط اول برای درمان بسیاری از علل ناباروری است، از جمله:

  • ناباروری خفیف مردانه
  • عامل مرتبط با دهانه رحم
  • ناباروری مرتبط با اندومتریوز
  • ناباروری بدون دلیل
  • در مواردی که استفاده از اسپرم اهداکننده الزامی است.

بیشتر بخوانید: بررسی ناباروری زنان و علل آن

میزان موفقیت IUI معمولاً بین 15 تا 20 درصد در هر سیکل است. اثربخشی IUI به متغیرهای زیادی از جمله سن زن، دلیل ناباروری و استفاده یا عدم استفاده از داروهای باروری بستگی دارد. با این حال، اگرچه IUI یک گزینه کمتر تهاجمی و کم هزینه است، نرخ بارداری از طریق IUI کمتر از IVF است.

Logo.-Dr.-B.-Zolali.OK-svg-1

دکتر بیتا زلالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

سوالاتتان را مطرح کنید

معرفی دکتر بیتا زلالی