دکتر بیتا زلالی / زایمان و بارداری / همه چیز درباره زایمان سزارین
۸ دقیقه
زایمان سزارین

همه چیز درباره زایمان سزارین

آنچه می خوانید...

همه زنان باردار انتظار دارند یک زایمان کوتاه و بدون عارضه داشته باشند: انقباضات قابل کنترل، کمی فشار دادن و سپس یک نوزاد زیبا. اما همه چیز همیشه اینطور پیش نمی رود. برخی از نوزادان باید با سزارین به دنیا بیایند. حتی اگر مشتاق زایمان طبیعی هستید، دانستن نحوه انجام سزارین می تواند به کاهش برخی ترس ها کمک کند، اگر همه چیز طبق برنامه پیش نرود.

زایمان سزارین

زایمان سزارین چیست؟

سزارین تولد نوزاد با یک روش جراحی است که در آن بریدگی هایی در دیواره شکم و رحم مادر ایجاد می شود. سزارین به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، اما خطرات بیشتری نسبت به زایمان طبیعی دارد. همچنین بعد از زایمان طبیعی، خانم ها می توانند زودتر به خانه بروند و سریعتر بهبود پیدا کنند. اما سزارین می تواند به زنان در معرض خطر کمک کند تا از موقعیت های خطرناک در اتاق زایمان اجتناب کنند و در مواقع اضطراری جان خود را نجات دهند. سزارین توسط متخصصان زنان و زایمان انجام می شود.

مقالات دیگر: بهترین متخصص زنان در تهران

چرا سزارین لازم است؟

در صورتی که پزشک بداند زایمان طبیعی خطرناک است، برخی از سزارین ها برنامه ریزی می شوند. پزشکان ممکن است در موارد زیر سزارین را تعیین کنند:

 • نوزاد بریچ (با پاها به سمت مجرای زایمان) یا در عرض در رحم است (اگرچه برخی از نوزادان را می توان قبل از شروع زایمان چرخاند یا با استفاده از تکنیک های خاص از طریق واژن به نور نور داد)
 • نوزاد نقایص مادرزادی خاصی دارد (مانند هیدروسفالی شدید)
 • مادر مشکلاتی با جفت دارد، مانند جفت سرراهی (زمانی که جفت در قسمت پایینی رحم قرار دارد و دهانه رحم را می پوشاند)
 • مادر یک بیماری پزشکی دارد که می‌تواند زایمان طبیعی را برای او یا کودک خطرناک کند (مانند HIV یا یک مورد فعال تبخال تناسلی)
 • برخی از حاملگی های چند قلو
 • مادر قبلاً سزارین را انجام داده است (اگرچه بسیاری از این زنان می توانند با خیال راحت بعد از سزارین زایمان طبیعی داشته باشند)

سزارین اورژانسی

برخی از سزارین ها غیرمنتظره و اورژانسی هستند زیرا در دوران بارداری و زایمان عوارضی برای مادر یا جنین ایجاد می شود. در موارد زیر می توان از سزارین اورژانسی استفاده کرد:

 • زایمان متوقف می شود یا آنطور که باید پیشرفت نمی کند (و داروها کمکی نمی کنند)
 • جفت خیلی سریع از دیواره رحم جدا می شود (به نام “جفت شدن جفت”)
 • بند ناف در هم می‌پیچد (که می‌تواند بر تامین اکسیژن کودک تأثیر بگذارد) یا قبل از نوزاد وارد کانال زایمان می‌شود (به نام “پرولپس بند ناف”)
 • ناراحتی جنینی وجود دارد. برخی تغییرات در ریتم قلب کودک به این معنی است که نوزاد اکسیژن کافی دریافت نمی کند
 • سر یا بدن کودک آنقدر بزرگ است که نمی تواند در مجرای زایمان قرار گیرد

البته بارداری و زایمان هر زنی متفاوت است. اگر پزشک او سزارین را توصیه کرد و اورژانسی نیست، او می توانزایمان طبیعی را بخواهد. در نهایت، او باید به نظر پزشکان تکیه کند.

سزارین چگونه انجام می شود؟

در مرحله بعد، نگاهی گذرا به آنچه که معمولاً در طول سزارین برنامه ریزی شده اتفاق می افتد خواهیم انداخت. شریک زایمان شما یک روپوش جراحی و ماسک خواهد داشت و می‌تواند در طول زایمان در کنار شما باشد (اگرچه ممکن است شریک زندگی در طول سزارین اضطراری اجازه اقامت نداشته باشد). قبل از شروع عمل، متخصص بیهوشی در مورد اینکه چه کاری انجام می شود تا در طول سزارین شما بدون درد باشد صحبت خواهد کرد.

سزارین

برای آماده سازی شما برای زایمان، احتمالاً موارد زیر را دارید:

 • نظارت بر ضربان قلب، تنفس و فشار خون
 • قرار دادن ماسک اکسیژن روی دهان و بینی یا یک لوله برای رساندن اکسیژن به سوراخ های بینی
 • یک کاتتر (لوله نازک) را از طریق مجرای ادرار در مثانه خود قرار دهید (که ممکن است باعث ناراحتی در هنگام قرار دادن شود، اما باعث درد نمی شود)
 • IV را در بازو یا دست خود شروع کنید
 • شکم را بشویید و تمام موهای موجود بین ناف و شرمگاه را بتراشید
 • یک پرده حفظ حریم خصوصی دور شکم قرار دهید
 • پس از قرار دادن بیهوشی، پزشک بریدگی در پوست شکم ایجاد می کند. معمولاً به صورت افقی، 1 تا 2 اینچ بالاتر از خط موی شرمگاهی انجام می شود

مراحل انجام سزارین

پزشک به آرامی عضلات شکم را پخش می کند تا به رحم برسد و در آنجا بریدگی دیگری در رحم ایجاد می کند. این برش می تواند عمودی یا افقی باشد. پزشکان معمولاً برش افقی را در رحم ایجاد می‌کنند زیرا بهتر می‌شود و با این برش، احتمال زایمان طبیعی بعد از سزارین بسیار بیشتر می‌شود.

پس از ایجاد برش در رحم، نوزاد به آرامی خارج می شود. پزشک دهان و بینی نوزاد را ساکشن می کند، سپس یک گیره را روی بند ناف می بندد و آن را برش می دهد. مانند زایمان واژینال، شما می توانید بلافاصله نوزاد را ببینید. سپس نوزاد به پرستار یا دکتری تحویل داده می شود که برای چند دقیقه (یا در صورت نگرانی بیشتر) از نوزاد مراقبت می کند.

در مرحله بعد، متخصص زنان و زایمان جفت را از رحم خارج می کند، رحم را با بخیه های خود حل شونده می بندد و بریدگی شکم را با بخیه ها یا منگنه های جراحی که معمولاً چند روز بعد بدون درد برداشته می شوند، می بندد.

اگر نوزاد شما خوب است، می‌توانید در اتاق ریکاوری نگه دارید و یا به او شیر بدهید. اگر مجبور باشد دراز بکشد، ممکن است برای نگه داشتن نوزاد به سینه به کمک نیاز داشته باشید.

آیا چیزی احساس خواهم کرد؟

در طول سزارین، دردی احساس نخواهید کرد، اما ممکن است احساساتی مانند فشار یا کشیدن داشته باشید. اکثر زنان بیدار هستند و به سادگی از کمر به پایین با یک بی حس کننده موضعی (اپیدورال یا بلوک نخاعی) بی حس می شوند. به این ترتیب آنها برای دیدن و شنیدن تولد نوزاد بیدار هستند. در طول جراحی یک پارچه روی شکم شما گذاشته می شود، اما ممکن است بتوانید تماشا کنید که کودکتان از شکم شما خارج می شود. گاهی اوقات زنانی که نیاز به سزارین اورژانسی دارند ممکن است نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند. در این صورت، آنها در طول زایمان بیهوش خواهند بود و نمی توانند چیزی را به خاطر بسپارند یا دردی احساس کنند.

سزارین

خطرات

در حال حاضر، سزارین به طور کلی برای مادر و نوزاد بی خطر است. با این حال، همه جراحی ها دارای خطراتی هستند. خطرات احتمالی سزارین شامل موارد زیر است:

 • افزایش خونریزی (که ممکن است نیاز به انتقال خون داشته باشد، اگرچه بسیار نادر است)
 • عفونت (آنتی بیوتیک ها اغلب برای جلوگیری از این خطر تجویز می شوند)
 • آسیب مثانه یا روده
 • واکنش های دارویی
 • لخته شدن خون
 • مرگ (بسیار نادر)
 • آسیب احتمالی به نوزاد

گاهی اوقات نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می آیند مشکلات تنفسی دارند (تاکی پنه گذرا در نوزاد) زیرا زایمان باعث ترشح مایع از ریه ها نمی شود. این معمولاً در یکی دو روز اول زندگی خود به خود بهتر می شود.

انجام سزارین ممکن است (یا نه) بر بارداری و تولد در آینده تأثیر بگذارد. بسیاری از زنان پس از سزارین می توانند زایمان طبیعی واژینال ایمن داشته باشند. اما در برخی موارد، زایمان های بعدی با سزارین خواهد بود، به خصوص اگر بریدگی رحم عمودی باشد تا افقی. سزارین همچنین می تواند زن را در معرض خطر بیشتر مشکلات جفت در حاملگی های بعدی قرار دهد. در سزارین اورژانسی، فواید آن اغلب بیشتر از خطرات آن است. سزارین می تواند جان شما را نجات دهد.

مقالات دیگر: درمان نازایی

بهبودی بعد از سزارین چگونه است؟

مانند هر جراحی، معمولاً درجاتی از درد یا ناراحتی بعد از سزارین وجود دارد. دوره نقاهت کمی بیشتر از زایمان طبیعی است. زنانی که سزارین شده اند معمولاً 3 تا 4 روز در بیمارستان می مانند.
بلافاصله پس از سزارین، ممکن است احساس خارش، ناراحتی معده و درد داشته باشید. همه این علائم واکنش های طبیعی به بیهوشی و جراحی هستند. اگر برای سزارین اورژانسی مجبور به بیهوشی عمومی هستید، ممکن است احساس، گیجی، لرز، ترس، نگرانی یا حتی غمگینی کنید. متخصص مراقبت های بهداشتی شما ممکن است برای تسکین هر گونه ناراحتی یا درد دارویی به شما بدهد.
از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید به فعالیت های معمول خود بازگردید (معمولاً در 6 تا 8 هفته، زمانی که رحم شما بهبود یافته است). مانند زایمان واژینال، تا زمانی که پزشکتان بگوید مشکلی ندارد، نباید رابطه جنسی داشته باشید. این معمولاً 6 هفته پس از تولد است.
برخی از دردها و دردهای بعد از سزارین را می توان با پیاده روی مکرر تسکین داد. پیاده روی همچنین می تواند از تشکیل لخته های خون جلوگیری کند و روده های شما را در حرکت نگه دارد. اما به خود فشار نیاورید.
در حالی که شیر دادن ممکن است در ابتدا کمی درد ایجاد کند، خوابیدن به پهلو برای شیر دادن یا استفاده از موقعیت توپ می تواند فشار روی شکم شما را کاهش دهد. برای بهبود تولید شیر و جلوگیری از یبوست، مقدار زیادی آب بنوشید.
با گذشت زمان، جای زخم های سزارین محو می شود. چند هفته یا چند ماه پس از تولد، آنها کوچکتر می شوند و رنگ پوست طبیعی خود را به خود می گیرند. و از آنجایی که برش‌ها معمولاً در ناحیه بیکینی ایجاد می‌شوند، بسیاری از اسکارهای سزارین حتی قابل مشاهده نیستند.

Logo. Dr. B. Zolali

دکتر بیتا زلالی

دکتر بیتا زلالی جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. همچنین عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران هستند. از برخی خدمات وی می توان به کربوکسی تراپی،درمان نازایی، درمان ترک های پوستی بارداری، جراحی های زیبایی زنان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و ... اشاره کرد.

یک پاسخ

 1. پیش خانم دکتر بیتا زلالی که یکی از بهترین متخصص های زنان تهرانه سزارین کردم دستش سبک بود بعد از عمل درد نداشتم پنجه طلاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *