دکتر بیتا زلالی / بیماری ها / همه چیز درباره فیبروم رحم
۶ دقیقه
فیبروم رحم

همه چیز درباره فیبروم رحم

آنچه می خوانید...

فیبروم های خارجی تومورهای خوش خیم (غیر سرطانی) هستند که به صورت مجزا یا گروهی روی دیواره رحم می نشینند. فیبروم ظاهراً معمولاً زنان را بعد از 30 سالگی تحت تأثیر قرار می دهد. در اکثر موارد، فیبروم هیچ علامتی ایجاد نمی کند. با این حال، گاهی اوقات می توانند بسیار آزاردهنده باشند و باعث خونریزی شدید قاعدگی، انواع دردها و تکرر ادرار شوند. علاوه بر این، فیبروم گاهی اوقات باعث مشکلات باروری می شود. داشتن فیبروم خطر ابتلا به سرطان آندومتر (پوشش داخلی رحم) را افزایش نمی دهد. فیبروم ها تومورهای خوش خیم عضله رحم هستند (“میو” ریشه ای به معنای ماهیچه است)، در حالی که سرطان آندومتر بر غشای مخاطی تاثیر می گذارد.

انواع فیبروم رحم

3 نوع فیبروم رحم بسته به محل آنها وجود دارد:

آنها در لایه عضلانی دیواره رحم تشکیل می شوند. آنها تقریباً 70٪ از تمام فیبروم ها را تشکیل می دهند.

آنها به سمت خارج از رحم رشد می کنند و گاهی اوقات توسط یک ساقه به آن متصل می شوند.

این فیبروم ها فضایی را در حفره رحم اشغال می کنند زیرا در زیر پوشش رحم تشکیل می شوند. این فیبروم ها نادرترین هستند، اما اغلب باعث خونریزی شدید می شوند.

علل فیبروم رحم

اطلاعات کمی در مورد علت فیبروم وجود دارد. وجود آنها احتمالاً نتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی، هورمونی و محیطی است. به نظر می رسد که فیبروم از یک سلول منفرد در دیواره رحم منشا می گیرد که دچار جهش ژنتیکی شده و شروع به تکثیر غیرقابل کنترل می کند. متعاقباً استروژن (هورمون های زنانه) روی این فیبروم تأثیر می گذارد و رشد آن را تحریک می کند. به نظر می رسد وراثت نیز نقش مهمی دارد. اگر مادری فیبروم داشته باشد، دخترش نیز به احتمال زیاد فیبروم خواهد داشت.

مقالات دیگر: پولیپ رحم

تکامل فیبروم های رحمی

تکامل طبیعی اکثر فیبروم های رحمی بزرگ شدن است. سطح بالای استروژن در بدن رشد فیبروم ها را تسریع می کند. باردار بودن، مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی یا تحت هورمون درمانی، حضور استروژن را در بدن افزایش می دهد. بطور متناقض، مطالعات بالینی نشان داده است که فیبروم ها در دوران بارداری افزایش نمی یابند. با این حال، 2 تا 4 درصد از زنان باردار فیبروم دارند که در دوران بارداری خود را نشان می دهد.

در مورد مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی (ترکیبی از استروژن و پروژستین)، مطالعات متناقض هستند، اما اکثر آنها نشان می‌دهند که داروهای ضدبارداری رشد فیبروم‌ها را کند می‌کنند، مخصوصاً زمانی که در اوایل نوجوانی شکل می‌گیرند. در اوایل دوران پیش از یائسگی، سطح استروژن معمولاً بالاتر است، که اغلب باعث رشد فیبروم چند سال قبل از یائسگی می شود. پس از یائسگی، فیبروم ها به دلیل کاهش تولید استروژن به تدریج پسرفت می کنند و اگر خیلی بزرگ نباشند، در نهایت از بین می روند.

عوارض فیبروم رحم

اکثر فیبروم های رحمی مورد توجه قرار نمی گیرند و هیچ عواقبی برای سلامتی ندارند. اما در برخی موارد، عوارضی می تواند با آن همراه باشد و منجر به موارد زیر شود:

  • خونریزی

هنگامی که فیبروم منجر به از دست دادن سلامت فراوان شود، حتی می تواند منجر به کم خونی شود.

  • کاهش باروری

اکثر زنان مبتلا به فیبروم، بارور هستند و بارداری طبیعی دارند. با این حال، یک فیبروم بزرگ می تواند باروری را با مسدود کردن لوله های فالوپ یا جلوگیری از لانه گزینی جنین کاهش دهد.

  • مشکلات دوران بارداری

زنان باردار مبتلا به فیبروم بیشتر در معرض سقط جنین و زایمان زودرس هستند. با این حال، این خطر به اندازه و محل فیبروم در رحم بستگی دارد.

  • فشرده سازی اندام های مجاور

اگر فیبروم بزرگ باشد، ممکن است مثانه، راست روده یا حالب را که کانال هایی هستند که کلیه ها را به مثانه متصل می کنند، فشرده کند. این می تواند منبع درد و عوارض کم و بیش جدی (احتباس ادرار، یبوست و غیره) باشد.

همچنین فیبروم ها می تواندد باعث یبوست، سقط های مکرر و تکرر ادرار یا اصرار برای دفع ادرار شوند.

چگونه از شر فیبروم خلاص شویم؟

در حال حاضر، هیچ درمان دارویی به طور دائم فیبروم ها را از رحم خارج نمی کند. با این حال، برخی از داروها می توانند علائم را کاهش دهند. هنگامی که این علائم قابل توجه هستند (خونریزی، ناباروری و غیره)، می توان درمان جراحی را نیز در نظر گرفت.

مقالات دیگر: تنبلی تخمدان

درمان فیبروم رحم

در مواردی که فیبروم ها عارضه دار شوند و یا باعث شکست در ای وی اف و یا ناباروری و خونریزی های شدید شوند با جراحی باز با خروج از طریق هیستروسکوپی قابل درمان می باشند.

چگونه فیبروم را به طور طبیعی از بین ببریم؟

گیاهانی که برای درمان طبیعی فیبروم رحم توصیه می شود:

  • درخت عفیف: با تحریک تولید پروژسترون، تعادل هورمونی را به روش طبیعی متعادل می کند.
  • بومادران: آنتی اکسیدان، این گیاه لگن کوچک را رفع احتقان می کند. همچنین اثر ضد التهابی دارد.

سوالات متداول

Logo. Dr. B. Zolali

دکتر بیتا زلالی

دکتر بیتا زلالی جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. همچنین عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران هستند. از برخی خدمات وی می توان به کربوکسی تراپی،درمان نازایی، درمان ترک های پوستی بارداری، جراحی های زیبایی زنان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و ... اشاره کرد.

4 پاسخ

  1. فیبرو رحم داشتم با چند تا پولیپ که خانم دکتر زلالی با هیستروسکوپی خارج کردن و خیلی راضی بودم جای دیگه میخواستن رحمم رو در بیارن

  2. فیبروم بزرگ رحمی داشتم و جای بدی بود باید عمل میشد پیش خانم دکتر بیاا زلالی عمل کردم خیلی راضی بودم اینقدر بزرگ بود که کسی قبول نمیکرد عملمو

  3. فیبروم ساب موکوزال رحم داشتم به مطب تهران دکتر بیتا زلالی متخصص زنان مراجعه کردم فیبرومو با هیستروسکوپ خارج کرد

  4. نازایی داشتم یه فیبروم خیلی بزرگ هم داشتم اومدم پیش خانم دکتر بیتا زلالی خانم دکتر با مهارت زیادی عملش کرد و و بعدش هم به خاطر اینکه چسبندگی نداده باشم لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی کردن منو ۸ ماه بعد اجازه اقدام به بارداری دادن و دارو تجویز کردن بعد از سه ماه باردار شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *