دکتر بیتا زلالی / زایمان و بارداری / آیا پریود شدن در دوران بارداری ممکن است؟
۵ دقیقه
خونریزی در دوران بارداری

آیا پریود شدن در دوران بارداری ممکن است؟

آنچه می خوانید...

در طی یک دوره، رحم پوششی را که در صورت بارداری ایجاد شده است می ریزد. یک زن ممکن است خونریزی رحم را در دوران بارداری تجربه کند اما این به دلیل پریود نخواهد بود. در این مقاله نگاهی عمیق به قاعدگی و بارداری می اندازیم و سایر علل احتمالی خونریزی در دوران بارداری را مورد بحث قرار می دهیم.

آیا می توانید در دوران بارداری پریود شوید؟

قاعدگی دلیلی برای خونریزی در دوران بارداری نخواهد بود. زمانی که خانمی باردار است، تخمک گذاری ادامه پیدا نمی کند و پریود نمی شود. قاعدگی فقط زمانی اتفاق می افتد که فرد باردار نباشد. اگرچه ممکن است زنان در دوران بارداری کمی خونریزی داشته باشند، اما این به دلیل چرخه قاعدگی آنها نخواهد بود. برخی از زنان نیز در دوران شیردهی پریود نمی شوند. با این حال، هنوز هم ممکن است بلافاصله پس از زایمان دوباره شروع به تخمک گذاری کنند.
بنابراین، در صورتی که خانمی تمایلی به باردار شدن نداشته باشد، ممکن است پزشکان در دوران شیردهی برخی از روش های پیشگیری از بارداری را توصیه کنند. چرخه قاعدگی برای تسهیل بارداری اتفاق می افتد. این چرخه از اولین روز پریود فرد شروع می شود و در روز اول دوره بعدی به پایان می رسد. تخمک گذاری، زمانی که تخمدان یک تخمک را آزاد می کند، در اواسط چرخه اتفاق می افتد.
یک تخمک فقط برای حدود 12 تا 24 ساعت پس از تخمک گذاری زن زنده می ماند. اگر سلول‌های اسپرم وجود داشته باشند و بتوانند تخمک را بارور کنند، تخمک در رحم کاشته می‌شود و در نتیجه حاملگی می‌شود. اگر لقاح وجود نداشته باشد، قاعدگی اتفاق می‌افتد و بدن لایه‌های داخلی رحم را می‌ریزد تا بتواند برای سیکل بعدی شروع به ساخت پوشش جدید کند.

سایر علل خونریزی در دوران بارداری

اگر چه یک زن در دوران بارداری پریود نمی شود، اما ممکن است کمی خونریزی داشته باشد. در حالی که خونریزی ممکن است نشانه یک مشکل اساسی باشد، درک علل بالقوه و دانستن زمان صحبت با پزشک ضروری است.

سه ماهه اول

خونریزی در سه ماهه اول شایع تر است. زمانی که جفت در رحم لانه گزینی می کند، ممکن است مقداری لکه بینی خفیف ایجاد شود. یک زن همچنین ممکن است در دوران بارداری تغییراتی را در سلول های دهانه رحم تجربه کند که ممکن است باعث خونریزی خفیف به خصوص پس از رابطه جنسی شود.

سایر علل خونریزی در سه ماهه اول عبارتند از:

  • حاملگی خارج رحمی که یک اورژانس پزشکی است
  • عفونت
  • سقط جنین یا از دست دادن بارداری
  • خونریزی ساب کوریونیک که هماتوم ساب کوریونیک نیز نامیده می شود، زمانی که خونریزی بین دیواره رحم و جفت رخ می دهد.
  • بیماری تروفوبلاستیک حاملگی (GTD)، یک بیماری بسیار نادر که می تواند بارداری را با ایجاد توموری که ممکن است حاوی بافت غیر طبیعی جنین باشد شبیه سازی کند.

مقالات دیگر: بهترین متخصص زنان در تهران

بعد از 20 هفته

علل خونریزی در اواخر بارداری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پزشک ممکن است دهانه رحم را برای بررسی هر گونه ناهنجاری بررسی کند. این روش می تواند منجر به خونریزی جزئی شود.

این وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که جفت یک زن نزدیک یا روی دهانه رحم کاشته شود.
زایمان زودرس یا زایمان: در طول زایمان، دهانه رحم گشاد می شود و رحم برای کمک به حرکت جنین به پایین منقبض می شود. این می تواند منجر به مقداری خونریزی شود.

در حالی که بیشتر زنان می توانند در دوران بارداری به رابطه جنسی ادامه دهند، مگر اینکه پزشک توصیه دیگری کند، ممکن است به دلیل افزایش حساسیت بافت های واژن و دهانه رحم، لکه بینی و خونریزی را تجربه کنند.

زمانی است که رحم در حین زایمان پاره می شود که یک اورژانس پزشکی است. این وضعیت نادر است، اما اگر زنی قبلاً زایمان سزارین یا عمل جراحی روی رحم داشته باشد، احتمال بروز آن بیشتر است.

این وضعیتی است که در آن جفت قبل از تولد نوزاد شروع به جدا شدن از رحم می کند. همچنین یک اورژانس پزشکی است.


اگر خانمی در هر مرحله از بارداری دچار خونریزی شد و نگران بود، باید به رنگ، مقدار و قوام خونریزی توجه کند و با پزشک مشورت کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

زنان باید برای خونریزی در دوران بارداری در صورت داشتن علائم اضافی از جمله موارد زیر به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشند:

  • درد و گرفتگی
  • سرگیجه یا غش
  • خونریزی شدید یا عبور لخته
  • درد شدید در معده و لگن
  • یک زن همچنین باید در مورد خونریزی قرمز روشن و خیس شدن پد به پزشک مراجعه کند.

خونریزی واژینال و درد لگن در اوایل بارداری ممکن است نشانه بارداری خارج از رحم باشد، به خصوص اگر این علائم قبل از سونوگرافی اولیه رخ دهد. هر زنی که مشکوک به حاملگی خارج رحمی است باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کند. اگر خانمی خونریزی دارد و علائم زایمان زودرس را دارد، یعنی زایمان قبل از هفته 37 بارداری، باید به پزشک مراجعه کند. این علائم ممکن است شامل درد مداوم در کمر، گرفتگی شکم و انقباضات منظم باشد.

نتیجه گیری

خونریزی در دوران بارداری نشان دهنده این نیست که زن در حال پریود شدن است. گاهی اوقات خونریزی می تواند نتیجه تغییرات منظم بدن در دوران بارداری باشد. خونریزی شدید ممکن است نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشد که نیاز به درمان دارد. اگر زنی در دوران بارداری دچار خونریزی شد، باید برای راهنمایی با یک متخصص صحبت کند.

Logo. Dr. B. Zolali

دکتر بیتا زلالی

دکتر بیتا زلالی جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. همچنین عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران هستند. از برخی خدمات وی می توان به کربوکسی تراپی،درمان نازایی، درمان ترک های پوستی بارداری، جراحی های زیبایی زنان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و ... اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *