۵ دقیقه
پساری

پساری چیست؟

آنچه می خوانید...

پساری واژن وسیله ای نرم و قابل جابجایی است که در واژن شما قرار می گیرد. از نواحی که تحت تأثیر افتادگی اندام لگنی (POP) قرار دارند پشتیبانی می کند. زمانی از پساری استفاده می شود که مثانه، راست روده یا رحم به سمت واژن می افتد یا برآمده می شود. پساری همچنین می تواند در صورت داشتن بی اختیاری استرسی که باعث نشت ادرار هنگام سرفه، فشار یا ورزش می شود، کمک کند. پساری میتواند برای زنانی که در دوران بارداری دچار بی اختیاری ادرار شده اند مفید باشد.

انواع پساری

بیشتر آنها از سیلیکون ساخته شده اند؛ ماده ای بی ضرر، نرم و غیر جاذب. انواع پساری عبارتند از:

این دستگاه دایره ای شکل اغلب اولین نوع پساری است که پزشکان توصیه می کنند. شما به راحتی می توانید بدون کمک پزشک آن را وارد و خارج کنید.

پساری U شکل که برای پرولاپس پیشرفته‌تر رحم استفاده می‌شود، به گونه‌ای که متناسب با کاربرش باشد، قالب‌گیری می‌شود.

این دستگاه دیسکی شکل با یک دستگیره کوچک در وسط برای افتادگی شدیدتر استفاده می شود.

این پساری برای پرولاپس در مرحله پیشرفته استفاده می شود. فشرده می شود و وارد واژن می شود، جایی که از مکش برای حمایت از نواحی تحت تاثیر پرولاپس استفاده می کند.

پزشک شما یک معاینه واژن انجام می دهد تا ببیند افتادگی شما چقدر شدید است. این به آنها کمک می کند تصمیم بگیرند که آیا پساری گزینه خوبی برای شما است یا خیر. اگر چنین است، آنها می توانند تعیین کنند که کدام نوع بهتر است. سپس اندازه گیری می کنند. مهم است که تناسب اندام مناسب داشته باشید. اگر پساری خیلی کوچک باشد، ممکن است بیفتد. اگر خیلی بزرگ باشد، ممکن است فشار یا ناراحتی زیادی احساس کنید. ممکن است برای یافتن پساری که مناسب شماست، چند تلاش لازم باشد.

مقالات دیگر: یبوست در دوران بارداری

پساری

چگونه از پساری خود مراقبت کنیم؟

حتماً دستورالعمل های پزشک خود را برای نحوه برداشتن و تمیز کردن پساری خود دنبال کنید. اگر نوعی دارید که می توانید به تنهایی آن را بردارید (مانند حلقه)، آن را بردارید و هر شب یا هر هفته تمیز کنید. از صابون ملایم با آب استفاده کنید. پساری را قبل از قرار دادن مجدد در واژن، کاملاً بشویید و خشک کنید. اگر نوعی پساری دارید که باید پزشکتان آن را خارج کند، مانند گل هورن، تقریباً هر 1 تا 3 ماه یکبار به پزشک خود مراجعه می کنید تا آن را خارج کرده و تمیز کنید.

اگر راحت هستید پساری خود را بردارید و مجدداً آن را وارد کنید، ممکن است یک یا دو بار در هفته پساری را بردارید. پس از برداشتن، آن را با صابون ملایم و آب گرم تمیز کنید و سپس قبل از تعویض آن را بشویید. پزشک ممکن است برای جلوگیری از تحریک، کرم استروژن واژینال را برای استفاده در داخل واژن در حالی که پساری بیرون است، تجویز کند. در صورت فشار دادن، پساری ها می افتند. اگر می توانید، سعی کنید در حین اجابت مزاج پایین نیایید. اگر پساری افتاد، می‌توانید پس از تمیز کردن دوباره آن را وارد کنید.

بسیاری از زنان زمانی که ایستاده اند و یک پا را روی چهارپایه قرار می دهند، قرار دادن را آسان تر می کنند. مهم است که از روان کننده های مبتنی بر آب فراوان برای قرار دادن استفاده کنید. اگر در برداشتن و قرار دادن مجدد پساری خود راحت نیستید، پزشک ویزیت‌های بعدی را برای شما تنظیم می‌کند تا در مطب انجام شود. تعداد دفعات بازدید بسته به نیاز شما می تواند از ماهانه تا سه ماه یکبار متغیر باشد.

درمان سقط مکررو زایمان زودرس با کارگذاری پساری و سرکلاژ توسط دکتر بیتا زلالی

خطرات احتمالی

در صورت احساس درد، ناراحتی یا ترشحات صورتی یا خونی با پزشک خود تماس بگیرید. اینها می تواند نشانه هایی باشد که نشان می دهد پساری شما درست نیست. ممکن است به سایز دیگری نیاز داشته باشید. خون ممکن است به این معنی باشد که پساری به دیواره های واژن شما می مالد. با برداشتن پساری، ناحیه بهبود می یابد.

هنگامی که پساری دارید، ممکن است متوجه ترشحات سفید رنگ شوید. این طبیعی است. اما اگر رنگ ترشحات تغییر کرد یا بوی بدی داشت با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است عفونت یا تحریک واژن داشته باشید. پزشک شما ممکن است یک آنتی بیوتیک یا کرم استروژن برای کمک به محافظت از پوست در واژن شما تجویز کند که با افزایش سن نازک تر می شود.

مقالات دیگر: زخم دهانه رحم

پساری و رابطه جنسی

شما می توانید در حالی که از انواع خاصی از پساری مانند حلقه استفاده می کنید، رابطه جنسی داشته باشید. یا ممکن است ترجیح دهید قبل از رابطه جنسی آن را بردارید. بعد از آن می توانید دوباره آن را وارد کنید. پساری های دیگر مانند گل هورن و مکعب واژن را پر می کنند. اگر از یکی از این موارد استفاده کنید، نمی توانید رابطه جنسی داشته باشید. اگر قصد دارید رابطه جنسی داشته باشید با پزشک خود صحبت کنید. آنها هنگام انتخاب نوع پساری که برای شما بهترین کار را دارد، این را در نظر می گیرند.

Logo. Dr. B. Zolali

دکتر بیتا زلالی

دکتر بیتا زلالی جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. همچنین عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران هستند. از برخی خدمات وی می توان به کربوکسی تراپی،درمان نازایی، درمان ترک های پوستی بارداری، جراحی های زیبایی زنان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و ... اشاره کرد.

2 پاسخ

  1. سلام من پساری سرکلاژ پیش دکتر بیتا زلالی در تهران کذاشتم جلو زایمان زودرسم گرفته شد دو باز زایمان زودرس داشتم

  2. منم هم سابقه سقط ۵ ماهه داشتم هم یه دو قلو زایمان زودرس داشتم که نموند برام متاسفانه خانم دکتر بیتا زلالی هم سرکلاژم کرد هم پساری گذاشت نتیجه گرفتم 😘

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *