دکتر بیتا زلالی / خدمات درمانی / کولپوسکوپی چیست؟ + فیلم واقعی اتاق عمل
۴ دقیقه
کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست؟ + فیلم واقعی اتاق عمل

آنچه می خوانید...

کولپوسکوپی روشی برای بررسی دقیق دهانه رحم، واژن از نظر علائم بیماری است. در طول کولپوسکوپی، پزشک متخصص از ابزار خاصی به نام کولپوسکوپ استفاده می کند. در صورت غیر طبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر (تست غربالگری برای شناسایی و تشخیص سلولهای غیر طبیعی دهانه رحم)، پزشک ممکن است کولپوسکوپی را توصیه کند.

اگر پزشک شما ناحیه ای غیرعادی از سلول ها را در طی کولپوسکوپی پیدا کند، آزمایشات بیشتری جهت نمونه برداری از بافت انجام می شود. ممکن است قبل از معاینه دچار اضطراب شوید. دانستن آنچه در طول کولپوسکوپی باید انتظار داشته باشید ممکن است به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

کولپوسکوپی

کولپوسکوپی برای تشخیص چه بیماری های توصیه می شود؟

از آن می توان برای تشخیص موارد زیر استفاده کرد:

 • تغییرات پیش سرطانی در بافت دهانه رحم
 • زگیل ناحیه تناسلی
 • تغییرات پیش سرطانی در بافت واژن
 • التهاب دهانه رحم (سرویکسیت)
 • تغییرات پیش سرطانی فرج ( قسمت بیرونی واژن)

قبل از انجام کولپوسکوپی باید چه مواردی را رعایت کنید؟

برای آماده شدن، پزشک ممکن است به شما توصیه کند:

 • از برنامه ریزی کولپوسکوپی خود در طول دوره پریود خودداری کنید
 • اگر باردار هستید یا احتمال باردار بودن را می دهید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • یک یا دو روز قبل از رابطه واژینال خودداری کنید.
 • یک یا دو روز قبل از تامپون استفاده نکنید
 • دو روز قبل از کولپوسکوپی از داروهای واژینال استفاده نکنید.
 • قبل از مراجعه به کولپوسکوپی، مسکن‌های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن را با مشورت پزشک مصرف کنید.

مقالات دیگر: هیستروسکوپی

کولپوسکوپی چطور انجام می شود؟

کولپوسکوپی معمولا زمان زیادی نمی برد و حالت بدن در این تست درست مانند معاینه لگن یا تست پاپ اسمیر است. پزشک یک ابزار پزشکی (اسپکولوم فلزی) را در واژن شما قرار می دهد. تا دیواره های واژن شما را باز نگه دارد تا به راحتی بتواند دهانه رحم شما را مشاهده کند.

پزشک کولپوسکوپ را در کمی دورتر از واژن شما قرار می‌دهد. سپس نور روشنی را به واژن شما می تاباند و از عدسی کولپوسکوپ نگاه می کند، ممکن است برای مشاهده بهتر و رنگ آمیزی سلول های مشکوک از محلولی استفاده کند که مقادیری باعث احساس سوزش و گز گز شود.

فیلم کولپوسکوپی زخم بزرگ و‌ مزمن دهانه رحم

آیا انجام کولپوسکوپی درد دارد؟

کولپوسکوپ کلا با بدن شما تماسی ندارد. شاید زمانی که اسپکولوم فلزی در واژن شما برای باز نگه داشتن آن گذاشته می شود یا پزشک از محلولی برای مشاهده بهتر سلول ها استفاده می کند شما مقادیری احساس سوزش می کنید.
در صورت غیر عادی بودن سلول ها ممکن است به نمونه برداری نیاز باشد در آن زمان شاید شما کمی احساس درد داشته باشید.

نمونه برداری دهانه رحم باعث ناراحتی خفیفی می شود اما معمولاً دردناک نیست. ممکن است کمی فشار یا گرفتگی احساس کنید. نمونه برداری از قسمت پایینی واژن میتواند باعث درد شود، بنابراین پزشک شما ممکن است یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن این ناحیه استفاده کند.

مراقبت ها

اگر پزشک شما در طول کولپوسکوپی نمونه برداری از بافت نداشت، پس از اتمام معاینه هیچ محدودیتی برای فعالیت خود نخواهید داشت. ممکن است در یکی دو روز بعد، لکه بینی یا خونریزی بسیار خفیف از واژن خود را تجربه کنید. ولی بهتر است تا چند روز کارها ورزش های سنگین انجام ندهید.

مقالات دیگر: لاپاراسکوپی

عوارض بعد از کولپوسکوپی

اگر در طول کولپوسکوپی نمونه برداری (بیوپسی) گرفته شده باشد، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

 • درد واژن که یک یا دو روز طول می کشد
 • خونریزی خفیف از واژن که چند روز طول می کشد
 • ترشح تیره از واژن
 • برای گرفتن خون یا ترشح از یک پد استفاده کنید.
 • تا یک هفته پس از بیوپسی یا تا زمانی که پزشک به شما دستور داده است از تامپون، دوش و آمیزش واژینال خودداری کنید.
 • تا دو هفته از انجام ورزش های سنگین خوداری کنید.

در صورت خونریزی های مدوام بعد از انجام این تست و نمونه برداری حتما به پزشک خود مراجعه کنید. اگر استرس یا اضطرابی برای انجام تست کولپوسکوپی دارید سعی کنید استرس خود را کنترل کنید تا درد کمتری را احساس کنید. تجویز این تست توسط پزشک را جدی بگیرید و انجام آن را به عقب نیندازید.

Logo. Dr. B. Zolali

دکتر بیتا زلالی

دکتر بیتا زلالی جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. همچنین عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران هستند. از برخی خدمات وی می توان به کربوکسی تراپی،درمان نازایی، درمان ترک های پوستی بارداری، جراحی های زیبایی زنان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و ... اشاره کرد.

5 پاسخ

 1. زخم بزرگ دهانه رحم داشتم همش لباس زیرم خیس میشد بو میگرفت فکر میکردم عفونت دارم هر جا میرفتم خوب نمیشدم اومدم پیش خانم دکتر گفت زخم داری گفت چون زخمت کهنه هست باید کولپوسکوپی کنم تمام مراحل درمانمو تو مانیتور دستگاه کوپوسکوپی میدیدم زخمم رو هم فریز کرد و خوب شدم الان کاملا راضی هستم

 2. ازمایشم نشون داد الوده به ویروس زگیل شدم خانم دکتر کولپوسکوپی کرد و نمونه برداشت خدا رو شکر سرطانی نشده بود خیلی راضی بودم

 3. من یک زخم بزرگ داشتم تو دهانه رحمم خودمم نمیدونستم فقط فکر میکردم عفونتی دارم که هیچ وقت خوب نمیشم خیلی دکتر رفتم تا اینکه معرفی کردم اومدم مطب خانم دکتر بیتا زلالی تهران خانم دکتر زلالی تشخیص داد یه زخم بزرگ دارم و گفت چون کهنه و بزرگه باید اول کولپوسکوپی کنم خدا رو شکر نتیجش خوب بود فریز کردم خوب شدم به نظرم خانم دکتر بیتا زلالی یکی از بهترین متخصص های زنان در تهران هست و واقعا پنجه طلاییه

 4. زخم بزرگی رحمی داشتم هر جا میرفتم خوب نمیشدم تا اینکه اونایی که بیمارش شده بودن و پیشش خوب شده دکتر بیتا زلالی و ادرس مطبشو تو تهران بهم معرفی کردن تو مطب کولپوسکوپی شدم حین درمان زخم و مراحل درمانمو تو دستگاه کولپوسکوپی خانم دکتر میدیدم بعدش فریز کردم الان ۱ سال از درمانم میگذره و دیگه خبری از خارش و سوزش و ترشحاتی که قبلا داشتمو فک میکردم عفونت دارم نیست

 5. زخم دهانه رحم داشتم عاجزم کرده بودم پیش دکتر زلالی کولپوسکوپی کردم خدا رو شکر سرطانی نشده بود بعدش فریز کردم الانم باردارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *