Logo.-Dr.-B.-Zolali.OK-svg-1

علت کیست تخمدان | علائم کیست تخمدان | عوارض کیست تخمدان

کیست های تخمدان کیسه های پر از مایعی هستند که در داخل یا روی تخمدان شما ایجاد می شوند. آنها بسیار رایج هستند و شما می توانید آنها را در هر سنی دریافت کنید. اکثر کیست های تخمدان هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و معمولا خوش خیم (غیر سرطانی) هستند. بسیاری از آنها بدون درمان از بین خواهند رفت. اما گاهی اوقات نیاز به برداشتن کیست تخمدان در یک روش جراحی است. این ممکن است به این دلیل باشد که کیست بزرگ است، علائم ایجاد می کند یا خطر سرطانی بودن آن وجود دارد.

انواع کیست تخمدان

انواع مختلفی از کیست تخمدان وجود دارد. اینها را می توان به دو گروه تقسیم کرد: کیست های عملکردی و کیست های پاتولوژیک.

کیست های عملکردی

اکثر کیست های تخمدان کیست های عملکردی هستند. این بدان معنی است که آنها به عنوان بخشی از چرخه معمول قاعدگی شما ایجاد می شوند. بعد از یائسگی اتفاق نمی افتد. هر ماه، تخمدان شما چندین فولیکول (کیسه های ریز پر از مایع) تولید می کند. یکی از اینها بالغ می شود و تخمک آزاد می کند.

پس از آزاد شدن تخمک، فولیکول به طور معمول به چیزی به نام جسم زرد تبدیل می شود. این باعث ترشح هورمون هایی می شود که به پوشش داخلی رحم شما کمک می کند تا برای بارداری آماده شود. اگر تخمک بارور نشود، جسم زرد شروع به شکستن می کند.

دو نوع اصلی کیست عملکردی در مراحل مختلف این چرخه تشکیل می شوند. اگر فولیکول تخمک را آزاد نکند، اما به رشد خود ادامه دهد، کیست فولیکولار ممکن است رخ دهد. اگر جسم زرد تجزیه نشود، کیست جسم زرد می تواند تشکیل شود. ممکن است به رشد خود ادامه دهد و پر از خون شود.

کیست های پاتولوژیک

اینها ممکن است به دلیل رشد بیش از حد سلول ها رخ دهند. ممکن است این نوع کیست های تخمدان را بشنوید که به آنها تومور گفته می شود. اما این لزوماً به معنای سرطانی بودن آنها نیست. اکثر آنها سرطانی نیستند.

مقالات دیگر: هیستروسکوپی

علائم کیست تخمدان

اکثر کیست های تخمدان هیچ علامتی ایجاد نمی کنند، بنابراین ممکن است متوجه نشوید که آن را دارید. اما، بسته به نوع شما، علائم کیست تخمدان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد یا ناراحتی در قسمت پایین شکم
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • نیاز به دفع بیشتر یا تکرر
 • احساس نفخ
 • دچار سوء هاضمه یا سوزش سر دل یا احساس سیری بسیار پس از خوردن غذا
 • داشتن دوره های دردناک یا تغییر در الگوی قاعدگی شما

تشخیص کیست تخمدان

اکثر کیست های روی تخمدان شما هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. تنها در صورت انجام آزمایشاتی مانند اسکن اولتراسوند، ممکن است متوجه شوید که این مورد را دریافت کرده اید. اگر به دلیل داشتن علائم کیست تخمدان به پزشک مراجعه کنید، از شما در مورد این موارد می پرسند. سپس شکم شما را معاینه می کنند. همچنین ممکن است شما را به صورت داخلی با معاینه واژینال معاینه کند. پزشک ممکن است آزمایشات زیر را توصیه کند:

 • سونوگرافی ترانس واژینال: یک کاوشگر اولتراسوند در واژن شما قرار می گیرد تا تصویر واضحی از تخمدان های شما ایجاد کند.
 • سونوگرافی ترانس شکمی: این یک اسکن از قسمت پایین شکم شما برای بررسی هر گونه مشکل در ناحیه لگن است.
 • آزمایش خون: برای کمک به رد کردن سرطان، از جمله آزمایش ماده ای به نام CA-125. در صورت ابتلا به سرطان تخمدان، سطح CA-125 شما ممکن است بالا باشد، اما ممکن است در شرایط دیگر نیز افزایش یابد.

بسته به نتایج، پزشک عمومی شما ممکن است شما را به متخصص زنان ارجاع دهد. این پزشک متخصص در سلامت باروری زنان است.

درمان کیست تخمدان

اگر کیست تخمدان دارید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. اینکه آیا به درمان نیاز دارید یا نه بستگی به موارد زیر دارد:

 • نوع کیست
 • اندازه کیست
 • اگر علائم دارید
 • اگر دوران یائسگی را پشت سر گذاشته اید

در صورتی که کیست تخمدان شما کوچک است و مشکلی ایجاد نمی کند، ممکن است پزشک توصیه کند با اسکن سونوگرافی مدتی آن را زیر نظر داشته باشید. اکثر کیست های کوچک روی تخمدان ها خود به خود ناپدید می شوند و مشکلی ایجاد نمی کنند. بنابراین، این رویکرد به شما کمک می‌کند از درمان‌هایی که نیاز ندارید اجتناب کنید. پزشک با شما در مورد اینکه چه زمانی باید سونوگرافی مجدد انجام دهید صحبت خواهد کرد. این ممکن است در شرایط زیر باشد:

 • اگر بعد از یک سال هنوز پریود هستید

اگر یائسگی را پشت سر گذاشته اید، هر چهار تا شش ماه یک بار به مدت یک سال

همچنین ممکن است از شما خواسته شود که آزمایش خون دیگری برای CA-125 انجام دهید. اگر کیست تخمدان شما از بین نرفت، متخصص زنان ممکن است جراحی را برای برداشتن آن توصیه کند.

 • بارداری

کیست تخمدان در دوران بارداری تقریباً همیشه بدون درمان از بین می رود. پزشک شما معمولاً فقط در صورتی جراحی را توصیه می کند که کیست علائم ایجاد کند یا بسیار بزرگ باشد.

عمل جراحي

اگر کیست شما بزرگ است، علائم ایجاد می کند یا از بین نمی رود، احتمالاً پزشک به شما پیشنهاد می کند که برای برداشتن آن جراحی انجام دهید. آنها همچنین در صورت وجود خطر ابتلا به سرطان تخمدان، جراحی را توصیه می کنند.

دو روش برای انجام جراحی کیست تخمدان وجود دارد:

 • جراحی بسته (لاپاراسکوپی)
 • جراحی باز (لاپاراتومی)

مقالات دیگر: لاپاراسکوپی

علل ایجاد کیست تخمدان

اکثر کیست های تخمدان در پاسخ به تغییرات هورمونی در بدن شما ایجاد می شوند. بنابراین، مواردی که بر سطح هورمون شما تأثیر می گذارد، گاهی اوقات می تواند منجر به تشکیل کیست شود. این تغییرات می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • باردار بودن
 • مصرف هورمون های مورد استفاده برای درمان ناباروری
 • مصرف هورمون درمانی (تاموکسیفن) – به عنوان مثال، برای سرطان سینه
 • داشتن تیروئید کم کار

همچنین در صورت ابتلا به آندومتریوز یا سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می توانید به کیست تخمدان مبتلا شوید.

کیست تخمدان

عوارض کیست تخمدان

 • پیچ خوردگی

این زمانی است که کیست باعث پیچ خوردن تخمدان شما می شود که جریان خون به تخمدان شما را قطع می کند. شکم درد شدیدی خواهید داشت که ممکن است بیاید و برود. پیچ خوردگی کیست تخمدان با کیست های بزرگتر (بیش از 4 سانتی متر) و اگر هنوز یائسگی را سپری نکرده اید، شایع تر است.

 • پارگی

این زمانی است که کیست به طور ناگهانی می ترکد، اغلب در حین ورزش یا زمانی که در حال انجام رابطه جنسی هستید. علائم کیست تخمدان پاره شده شامل درد ناگهانی و شدید شکم، خونریزی واژینال و حالت تهوع است. همچنین ممکن است بیمار باشید و ممکن است غش کنید.

Logo.-Dr.-B.-Zolali.OK-svg-1

دکتر بیتا زلالی

2 پاسخ

 1. مجردم و کیست بزرگ تخمدان داشتم خانم دکتر بیتا زلالی با لاپاراسکوپی عمل کرد واقعا پنجه طلاس

 2. تازه ازدواج کرده بودم کیست بزرگ اندومتریوز از دوران مجردی داشتم پیش متخصص زنان دیگه رفتم میخواست با جراحی کیستو برداره پیش خانم دکتر بیتا زلالی تهران رفتم خانم دکتر چون بچه نداشتم از نظر نازایی منو بررسی کرد گفت برداشت کیست اندومتریوز حتی با لاپاراسکوپی ممکنه ذخایر تخمدانمو کم کنه و اول تشویق کرد جنین فریز کنم و بعد با لاپاراسکوپی کیست تخمدانمو خارج کرد خیلی وارد هست خدا رو شکر میکنم عجله نکردم تو عملم حسابی تحقیق کردم و خوشحالم کارمو به خانم دکتر سپردم اگر جنین فریز نکرده بودم بیچاره شده بودم بیتا زلالی پنجه طلاست بهترین دکتر نازایی و لاپاراسکوپی هست و بسیار وارد به کار درمان بیمارانش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست محتوا

سوالاتتان را مطرح کنید

معرفی دکتر بیتا زلالی