دکتر بیتا زلالی / خدمات درمان نازایی / همه چیز درباره پی آر پی تخمدان
۶ دقیقه
PRP تخمدان

همه چیز درباره پی آر پی تخمدان

آنچه می خوانید...

درمان پی آر پی تخمدان پیشنهادی نوآورانه برای زنانی است که به مشکلات باروری فکر می کنند و می خواهند بدون توسل به اهدای تخمک صاحب فرزند بیولوژیکی شوند. به طور خاص، این روش برای موارد زیر توصیه می شود:

  • زنان پس از یائسگی یا قبل از یائسگی
  • زنانی که علائم یائسگی زودرس دارند
  • کسانی که ذخیره تخمدانی پایینی دارند.
PRP تخمدان

درمان پی آر پی تخمدان برای همه زنان نتایج یکسانی دارد؟

بدن هر زن متفاوت است، بنابراین نتایج ممکن است برای همه یکسان نباشد. در برخی موارد، پس از درمان، یائسگی به طور موقت معکوس می شود یا تعداد تخمک ها افزایش می یابد. به این ترتیب می‌توانیم امکان باروری را به زنانی که قبلاً هیچ شانسی برای باردار شدن نداشتند، ارائه دهیم. با درمان PRP، زنان می توانند به طور طبیعی و حتی بیشتر با تخمک های خود باردار شوند. همچنین می توان تخمک ها را برای استفاده در IVF جمع آوری کرد، بنابراین این زنان دیگر نیازی به اهدای تخمک نخواهند داشت.

روند کار چگونه است؟


درمان پی آر پی تخمدان بر اساس تزریق پلاسمای غنی از پلاکت به تخمدان است. این پلاسمای غنی از فاکتورهای رشد، فناوری جدیدی را تشکیل می دهد که تکامل بالینی قابل توجهی در زمینه پزشکی دارد. این فناوری در زنان (به عنوان مثال جوانسازی واژن)، در ارتوپدی برای مشکلات آرتروز و همچنین برای بهبود زخم و ریزش موی مردان استفاده می شود. این روشی است که با ایمنی کامل اعمال می شود زیرا ما از خون هر بیمار استفاده می کنیم، بنابراین از خطر واکنش های آلرژیک یا آلودگی جلوگیری می کنیم.

فرآیند گام به گام

مرحله 1

این فرآیند با گرفتن مقدار کمی خون شروع می شود.
گلبول های سفید و پلاکت ها با روشی به نام سانتریفیوژ از گلبول های قرمز و سرم جدا می شوند.
پس از پردازش خون، پلاسمای غنی از پلاکت آماده تزریق به تخمدان است.

مرحله 2

تزریق به صورت غیرجراحی و از راه اندواژینال توسط سونوگرافی و تحت آرامبخشی نور انجام می شود

مرحله 3

سپس بیمار به مدت یک ساعت در اتاق احیا می ماند.
او می تواند روز بعد از عمل بدون هیچ گونه احتیاط خاصی به محل کار خود بازگردد.
در صورت درد بیمار پس از مداخله، مصرف مسکن و چند روز آنتی بیوتیک نیز توصیه می شود.

آیا پی آر پی کیفیت تخمک را بهبود می بخشد؟

PRP که مستقیماً با استفاده از روش هدایت اولتراسوند برای بازیابی تخمک به تخمدان تزریق می شود، سلول های بنیادی را تحریک می کند و می تواند مقدار تخمک های زنده را بهبود بخشد و شانس باردار شدن را افزایش دهد. پی آر پی حتی در برخی موارد می تواند چرخه های قاعدگی را بازگرداند.

چگونه نتیجه درمان را بررسی کنیم؟

اولین نشانه ای که نشان می دهد درمان نتایج مثبتی دارد، ظهور مجدد پریود های ماهانه است، در صورتی که این پریود ها به دلیل یائسگی قطع شود. به طور معمول، چند ماه طول می کشد تا متوجه این تغییر شوید.

یکی دیگر از نشانه های اثربخشی درمان این است:


  • کاهش FSH و LH، دو هورمونی که تأثیر منفی بر باروری دارند.
  • ظهور AMH

علامت سوم افزایش تخمک است که می تواند در بررسی ماهانه اولتراسوند مشاهده شود.

ارزیابی هورمونی برای FSH، LH، AMH و همچنین سونوگرافی لگن باید یک بار در ماه به مدت 3 ماه پس از درمان انجام شود.

آیا کسانی که دچار یائسگی زودرس هستند با روش پی آر پی تخمدانی باردار میشوند؟

پس از انتخاب دقیق بیماران، روش پی آر پی تخمدان را به 75 درصد بیماران ارائه می دهد. این بدان معنا نیست که همه بیمارانی که تحت درمان قرار گرفته اند یا حاملگی طبیعی یا از طریق IVF خواهند داشت. این روش اخیراً در مراکز کمک باروری اعمال شده است و آمارها متفاوت است.

PRP تخمدان

جوانسازی تخمدان با سلول های بلاست

درمان با سلول های بلاست در دو دهه گذشته موفقیت چشمگیری در زمینه پزشکی بازساختی داشته است. سلول های بلاست به دلیل توانایی خود در تکامل به انواع سلول های دیگر مشهور هستند. علاوه بر این، آنها به عنوان یک سیستم ترمیم سلولی داخلی برای بسیاری از بافت ها عمل می کنند، زیرا به طور مداوم در حال تقسیم هستند تا جایگزین سلول های دیگری شوند که شروع به کوچک شدن کرده اند.

به لطف این خاصیت می توان از سلول های بلاست در درمان های باروری و به طور خاص در موارد نارسایی تخمدان با هدف جوان سازی تخمدان ها استفاده کرد. در این حالت، درمان باروری با تزریق پلاسمای غنی شده با این سلول ها انجام می شود. هدف ما فعال سازی بیولوژیکی سلول های انفجاری است تا تبدیل به سلول هایی با عملکرد تخمدان شوند.

در نسخه پیشرفته‌تر، این درمان شامل مصرف داروهایی است که سلول‌های انفجاری مغز استخوان را به حرکت در می‌آورند، غلظت دوم را در خون محیطی افزایش می‌دهند و فاکتورهای رشد را تولید می‌کنند، که به ما امکان بازگرداندن روش‌های طبیعی را می‌دهد که تخمدان‌ها را به حالت اولیه باز می‌گرداند. عملکرد خود را بازیابند.

فعال سازی مجدد تخمدان ها با استفاده از بافت تخمدان


تخمدان های هر زنی دارای ذخیره تخمدان مشخصی هستند. این “بانک تخمک” است که هر زن با آن متولد می شود و شامل فولیکول های اولیه است که از بدو تولد در تخمدان ها یافت می شود. هر زنی با میلیون ها فولیکول از این نوع به دنیا می آید. هر ماه تقریباً یک هزار فولیکول بسیج می شوند و در حالی که مراحل تکامل خود را دنبال می کنند به بلوغ می رسند. با این حال، تنها یک یا دو موفق می شوند تا به انتهای فرآیند برسند و به تخمک های بالغ و مناسب برای لقاح تبدیل شوند، در حالی که بقیه فولیکول ها ناپدید می شوند.

با نزدیک شدن به یائسگی زن، تحرک فولیکول ها کاهش می یابد. با این حال، اخیراً علم کشف کرده است که این سلول‌های بنیادی را می‌توان با استفاده از بافت تخمدان دوباره به حرکت درآورد. به طور دقیق تر، بافت تخمدان دوباره به تخمدان ها وارد می شود که قبلاً با لاپاراسکوپی از تخمدان ها استخراج شده و در آزمایشگاه پردازش می شود. این یک عمل جراحی ساده و بدون درد است که به بیمار امکان می دهد در همان روز به زندگی روزمره خود بازگردد.

در هر صورت، درمان‌های جوان‌سازی تخمدان PRP یک گزینه جایگزین است که می‌تواند طولانی‌تر شدن باروری زنان و امکان به‌دست‌آوردن فرزندان بیولوژیکی در سنین بالا را تضمین کند.

Logo. Dr. B. Zolali

دکتر بیتا زلالی

دکتر بیتا زلالی جراح و متخصص بیماری های زنان، زایمان و نازایی و جراح زیبایی زنان می باشند. همچنین عضو انجمن متخصصین زنان و زایمان ایران هستند. از برخی خدمات وی می توان به کربوکسی تراپی،درمان نازایی، درمان ترک های پوستی بارداری، جراحی های زیبایی زنان، لاپاروسکوپی، هیستروسکوپی و ... اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *